Kresby na zdi se objevily v noci na pondělí, řekla policejní mluvčí Kamila Ingrišová Čuřínová. Na některých plakátovacích plochách a sloupech v Praze se zase objevily plakáty v češtině i angličtině s titulkem „Připomínka Osvětimi po česku? Prasečák!“ Text upozorňuje na situaci v Letech a je podepsán Pérák. „Doteď se mi dělá zle při vzpomínce na všechny ty slizké české fašisty, bezpáteřní úředníky, četníky a bachaře, kteří si zřídili vlastní koncentrák v Letech u Písku,“ píše se na plakátu.
V Pérákově e-mailu jsou přiloženy i fotografie stejného plakátu, který vylepil v Terezíně. A pod metronom na pražské Letné pověsil transparent se sloganem „Vracím se jako vaše černé svědomí. Pérák“. Pérák je legendární postava, která za druhé světové války sabotovala některé nacistické akce.
Vepřín v Letech stojí na místech bývalého pracovního tábora. Pomník připomínající oběti cikánského holocaustu je v těsné blízkosti areálu. „Památník nebyl poškozen ani pokreslen. Ale na informačních tabulích se objevily letáky související s tímto útokem,“ řekla policejní mluvčí. Případy policie vyšetřuje jako trestný čin poškození cizí věci.
Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1 308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.
