Vinu nesou i oběti, rozhodl soud a potrestal prodejce alkoholu podmínkami

Ostrava - Soud potrestal provozovatele olomouckého obchodu smíšeným zbožím Luďka Vejmolu a jeho prodavačku Jarmilu Chýlkovou, kteří prodávali metanolem otrávený alkohol, podmínkami. Senát krajského soudu dospěl k závěru, že to dělali z nedbalosti. Mírný trest překvapil i obhájce obžalovaného Vejmoly, kterému hrozilo za ohrožení zdraví závadnými potravinami až deset roků vězení. Lihoviny z jeho obchodu zabily na podzim 2012 dva lidi a dva se jimi přiotrávili.

Předseda senátu olomouckého krajského soudu Vladimír Hendrych zdůvodnil podmíněné tresty mimo jiné extrémně velkou neopatrností obětí. „Poškození mířili k otravě neokolkovaným alkoholem mílovými kroky. Bylo jim jedno, co pijí, rozhodující byla cena, přestože metanolová aféra už měla své oběti. Mimořádně vysoká spoluúčast poškozených nás vedla k názoru, že je možné posoudit jednání obžalovaných podmíněným trestem,“ zdůvodnil verdikt soudce. Senát rovněž přihlédl k tomu, že oba jsou dosud netrestaní. Podnikatele Vejmolu potrestal tříletou podmínkou, prodavačce uložil dvouletý podmíněný trest. Oběma také nařídil zaplatit statisícové odškodné pozůstalým.

Obhájce: Tak příznivý trest jsme ani nečekali

Trest překvapil i Vejmolova obhájce. „Tak příznivý trest jsme ani nečekali. Jsem velice rád, že soud nepodlehl nevyřčené společenské objednávce, aby všichni, kdo mají co do činění s metanolovou kauzou, byli postiženi drakonickými tresty,“ uvedl advokát František Stratil. Zdůraznil, že případ jeho klienta byl zcela individuální.

Obžalovaná Jarmila Chýlková
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Kde si Vejmola opatřil neoznačený rum a vodku, které prodával stálým zákazníkům svého obchodu za příznivou cenu, se soudu nepodařilo objasnit. Konstatoval, že ho koupil od blíže neurčeného člověka. Policisté objevili kontaminovaný alkohol přímo v jeho obchodě na okraji sídliště v Nedvědově ulici. Na začátku listopadu 2012 zemřel po vypití neokolkované vodky jeden třiapadesátiletý zákazník. Alkohol mu prodala obžalovaná Chýlková, která prý měla instrukce, že jde o speciální zboží jen pro stálé zákazníky. Následovaly další otravy bez vážnějších následků a v polovině listopadu smrt ženy z Olomouce.

Video Soud potrestal prodej otráveného alkoholu podmínkami
video

Soud potrestal prodej otráveného alkoholu podmínkami

Zatím se neodvolala ani obžaloba

Chýlková tvrdila, že plnila příkazy šéfa, Vejmola se hájil tím, že neměl tušení, že by mohlo jít o zdraví nebezpečný alkohol. Tvrdil, že ho sám pil, prodával kamarádům a dokonce daroval otci. S prodejem podezřelých lihovin ale nepřestal ani poté, co u něho celníci zabavili stovky litrů alkoholu nejasného původu.

Rozsudek zatím nenabyl právní moci. Obžalovaní i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na možné odvolání. V případě Chýlkové navrhovala podmínku i obžaloba. Případ obchodníka a prodavačky je prvním z kauzy smrtícího alkoholu v Olomouckém kraji, který dospěl k soudu. První otravy se tam objevily v září 2012 na Přerovsku, další oběti byly pak na Prostějovsku a poté v Olomouci. V celé republice zemřelo po vypití otráveného alkoholu 48 lidí, asi osmdesát dalších má poškozené zdraví.