Praha dokončí zábrany proti povodni příští rok

Praha - Veškeré zábrany proti záplavám v Praze budou dokončeny příští rok. I pět let po katastrofální povodni ještě stále chybí na jihu Prahy a v Troji. Ředitel magistrátního investičního odboru Jiří Toman uvedl, že na Zbraslavi se už první etapa protipovodňových opatření staví, jedná se o úpravy kanalizace.

S výstavbou zábran nad zemí se podle Tomana čeká na dotaci od ministerstva zemědělství. Žádosti magistrát podal v březnu, zatím nebyly vyhodnoceny, uvedl ředitel. Magistrát chce z programu Prevence před povodněmi celkem zhruba 600 milionů korun. Po schválení dotací ihned vypíše výběrová řízení na firmy, které zábrany postaví, podotkl Toman.

Celkové náklady se odhadují na 1,2 miliardy korun. V návrhu městského rozpočtu pro příští rok je na tyto účely vyčleněno 600 milionů korun. Městská rada podle Tomana nedávno investičnímu odboru uložila, aby byla všechna hrazení dostavěna v roce 2008.

Radotín a Chuchle budou chráněny na úroveň katastrofálních záplav ze srpna 2002 s rezervou 30 centimetrů. Tehdy metropoli postihla pětisetletá povodeň, která ve městě napáchala škody za 27 miliard korun. Na Zbraslavi budou hrazení jen proti stoleté vodě, rezerva bude také 30 centimetrů. Vyšší zábrany by se tam vzhledem k poměru mezi rozsahem chráněného majetku a nákladům na výstavbu údajně nevyplatily. Původně se předpokládalo, že zábrany budou na jihu metropole už v polovině loňského roku, možná i dříve.

V Troji bude část zábran postavena v souvislosti s výstavbou vnitřního automobilového okruhu mezi Malovankou a Pelc-Tyrolkou. O dalších úsecích hrází se dlouho vedly debaty.

Nyní by měly velké vodě odolat díky zábranám oblasti v centrální části metropole od Modřan po Libeň a od Smíchova po Stromovku. Magistrát dosud vložil do výstavby bariér kolem dvou miliard korun.

Protipovodňové zábrany tvoří mobilní hrazení, zemní valy, různé zdi a zídky, přečerpávací stanice a také úpravy kanalizace. I po jejich dokončení zůstanou v Praze čtvrti nebo jednotlivé domy, které budou stát mezi řekou a bariérami. Patří k nim Lahovice a Lahovičky, Sedlec a některé budovy například na Zbraslavi, v Radotíně i na Malé Straně.