Vojáci postavili v Litoměřicích pontonový most

Litoměřice - Pontonový most přes Labe ve čtvrtek v rámci cvičení postavili vojáci v Litoměřicích. Stavbu trénovali dva týdny. Mobilní most je důležitý hlavně při povodních, může se totiž stavět i na rozvodněné řece.

Sedmdesáti vojákům trvalo postavit 142 metrů dlouhý pontonový most necelých 30 minut. Stavbu trénovalo několik ženijních útvarů dva týdny. Podle vojenských velitelů jsou podobná cvičení důležitá - vojáci se díky nim vyhnou případným chybám v reálných situacích, například při povodních: „Neustále musíme zdokonalovat svoje schopnosti, učit se nové věci a secvičovat se,“ tvrdí Jiří Kovařík, mluvčí 15. ženijní záchranné brigády.

„Nyní jsme schopni během třiceti až čtyřiceti minut postavit most dohromady,“ konstatuje rotný Petr Šimral. Na stavbu mostu vojáci potřebovali dvaadvacet pontonových dílů, které pak na vodě smontovali. „Nejnáročnější je pospojovat díly dohromady a jednotlivá soulodí na sebe napojit,“ popisuje konstrukci velitel roty Zdeněk Hrala.

Česká armáda naposledy stavěla mosty při povodních před pěti lety. Tehdy jich vojáci postavili po celé republice skoro sedmdesát. Vojáci nyní říkají, že by pomoc v reálných situacích zvládli bez problémů.