Královéhradecký kraj odpouští milionové dluhy

Hradec Králové - Měl u Královéhradeckého kraje dluh milion dvě stě tisíc korun. Splatit ho nemusel, kraj mu odpustil. A úředníci s ním navíc dál uzavírají smlouvy a svěřují mu další zakázky. Jde o podnikatele Drahoslava Chudobu, který vlastní několik firem.

Pokud Vás někdo připraví o milion a čtvrt, těžko jej požádáte o radu, co s penězi. Avšak Královéhradecký kraj takto postupuje. Zkrachovalé firmě Dřevotyp Bělá Drahoslava Chudoby takový dluh vůči učilišti v Rychnově v loňském roce odpustil. Mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi to zdůvodňuje tím, že konkurs na majetek úpadce byl zrušen pro nedostatek tohoto majetku.

Firma Dřevotyp Bělá Drahoslava Chudoby vyráběla v halách rychnovského učiliště dřevěné vazníky, dveře a okna. Její dluh vůči učilišti vznikl především z neplacení nájmu. Dřevotypu se ztratily i části strojů, půjčených od kraje, avšak nyní je vše zapomenuto. Podnikatel Chudoba, donedávna asistent poslance ODS Josefa Ježka a dříve zaměstnanec a obchodní partner vicehejtmana Všetečky, s krajem úzce spolupracuje. Dostal zakázku řídit tendr na nákup třiceti sanitek, Chudobova firma Dabona chystá žádost o dotace a bude řídit projekt stavby lanovky na Sněžku za 400 miliónů. Mluvčí Dioszegi zdůrazňuje, že pokud někdo zvítězí v konkurzu, je nutné, podle zákona dokonce i povinné, s ním smlouvu uzavřít. Jednatel společnosti Dabona Drahoslav Chudoba se brání, že v dnešní době se musí každý o sebe postarat. On sám soudí, že momentálně nic špatného nedělají.

O tom, že kraj Dřevotypu odpustil dluh milión a čtvrt, se v učilišti dozvěděli od České televize. Ředitel SOU obchodu a řemesel v Rychnově nad Kněžnou Josef Plachetka sdělení redaktora považuje za legraci. Dluh dále evidují v účetnictví. Firmu Dabona koupil Chudoba od svého bývalého zaměstnavatele a stranického kolegy, vicehejtmana Všetečky. Náměstek krajského hejtmana Všetečka tvrdí, že kdyby firmu neprodal, dostal by se do podezření.

Mluvčí kraje Dioszegi kategoricky odmítl, že by v přístupu kraje k firmě Dabona mohla hrát roli protekce.

Hradec Králové - náměstí
Hradec Králové - náměstí
Více fotek
  • Hradec Králové - náměstí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/32/3171.jpg
  • Krajský úřad v Hradci Králové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/1/22/2130.jpg