V Hradci Králové bude stát nový kostel

Hradec Králové - Řeckokatolická církev postaví v Hradci Králové nový kostel. Stát má nedaleko Benešovy třídy, jen několik desítek metrů od největšího sídliště ve městě. Pokud nenastanou komplikace, mělo by se se stavbou začít do roka. Kostel bude v Česku první sakrální budovou této církve. Hradecká farnost má v plánu pořádat v objektu také společenské a kulturní akce.

Církev vybírala z osmi návrhů. Pro projekt Michala Krejčíka se rozhodla proto, že jako jediný výrazně pracuje se dřevem. Bohoslužby zatím probíhají v kapli kostela Božského Srdce Páně, který patří římskokatolické církvi. Mše navštěvuje necelých sedm desítek věřících. Podle administrátora hradecké řeckokatolické farnosti Adriána Kostilníka jejich počet stále roste: „Dalo by se říct, že jsou to převážně cizinci z východní Evropy, na příklad ze Slovenska a Ukrajiny.“

Pozemek, na kterém má nový kostel vzniknout, patří městu. Zastupitelé s výstavbou souhlasili. „Mně osobně se to líbí, já bych tam rád v budoucnu viděl park a takováto stavba může být z hlediska urbanismu velmi vhodným doplňkem,“ řekl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř. 

Nový dřevěný kostel bude prvním objektem určeným přímo pro potřeby řeckokatolické církve. Zatím si totiž všechny používané kostely v zemi půjčuje, pronajímá nebo kupuje od římskokatolické církve.