Ústecké opozici vadí způsob rozdělování financí z fondu hejtmana

Ústí nad Labem - Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (ODS) čelí kritice opozice, které vadí způsob přidělování peněz z hejtmanova fondu. Na různé akce z něj odcházejí desítky milionů korun, podle nespokojených politiků je ale dostávají jen lidé spříznění s ODS.

Například projekt vybudování sociálního zařízení u Kamencového jezera v Chomutově získá z fondu pět milionů korun. Peníze dostane firma, která má celý areál v pronájmu a šéfuje jí chomutovský zastupitel a člen ODS Zdeněk Fojtík. „Byli známí, jsou s panem hejtmanem v jedné straně a věděli, že když podají žádost, ty peníze dostanou,“ je přesvědčen ústecký zastupitel a senátor Vlastimil Balín (KSČM).

Trnem v oku opozice jsou i časté výjimky, které zastupitelé udělují. Řada sdružení, obcí nebo firem by totiž na peníze z fondu podle platných pravidel vůbec nedosáhla. Výjimku získal například ústecký fotbalový klub, který se tak může těšit na devítimiliónovou injekci. Opozici se ale nelíbí, že na výjimky připadá mnohem více peněz než na akce, které pravidla splňují. S žádostí tak třeba neuspěla litvínovská radnice, která chtěla milión na dokumentaci pro zvelebení krajiny po těžbě.

Hejtman Jiří Šulc se k výhradám opozice nevyjádřil a poslal jen zástupce tiskového odboru. Politická příslušnost podle něj při přidělování příspěvků z fondu hejtmana nerozhoduje. Představitelé opozičních stran ale nesouhlasí a upozorňují na blížící se krajské volby. „Politika z toho kouká, jak sláma z bot,“ myslí si Vlastimil Balín.