Po podobě češtiny v Banátu pátrali žáci z Nového Města nad Metují

Nové Město nad Metují/Gernik (Rumunsko) - O přátelství i spolupráci mezi českými a banátskými dětmi usiluje základní škola v Novém Městě nad Metují. Při letošní exkurzi do rumunského Banátu, česky mluvící oblasti na hranicích se Srbskem, se školáci v rámci projektu Děti dětem zaměřili na tamější proměny českého jazyka a kultury.

Češi část rumunského povodí Dunaje obydleli ve 2. polovině 19. století v rámci osidlování rakousko-uherského pohraničí a dodnes se zde zachovalo několik česky mluvících vesnic, mimo jiné Gernik nebo Svatá Helena. Právě do Gerniku se život i „konzervovanou“ češtinu prozkoumat žáci základní školy z Nového Města nad Metují. „Spousta slov za sto osmdesát let izolovaného vývoje vznikla nově a tedy i jinak. Právě tato slova měly děti sledovat,“ informovala zástupkyně ředitele Irena Kubková.

V Gerniku strávili žáci pět dní, do Rumunska dovezli nové studijní pomůcky i počítač. Nyní vytvářejí pokus o české-banátský slovník, v němž se snaží zachytit rozdílnosti tuzemské češtiny a češtiny rumunských osadníků. Letos na podzim mají Česko pro změnu navštívit děti z Banátu.

Škola v Novém městě nad Metují mezitím chystá pokračování projektu. Příští rok by žáci v Rumunsku měli sbírat nahrávky lidových písní, na které lidé v Česku už zapomněli. Písničky by se měly objevit i ve zpěvníku, který ZŠ chystá zkompletovat se základní uměleckou školou.

Obyvatelé Banátu
Obyvatelé Banátu
Více fotek
  • Obyvatelé Banátu zdroj: TéVé Náchod http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/216/21569.jpg
  • Rumunský region Banát zdroj: www.wikipedia.org http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/216/21565.png