Zámek Vrchotovy Janovice

Benešovsko - Po roce a půl dlouhé rekonstrukci za 30 milionů korun se znovu otevřely brány zámku Vrchotovy Janovice na Benešovsku. Aby získal zámek někdejší krásu jako za dob posledních vlastníků – šlechtického rodu Nádherných – bylo nutné znovu dostavět stržené věžičky, cimbuří a ozdoby.

Rekonstrukce zámku nebyla vůbec jednoduchá, informuje kastelánka zámku paní Ludmila Fiedlerová. Zub času a vandalové zámek poškodili do té míry, že bylo nutné ozdobné prvky rekonstruovat z fotografií, dochovaných obrazů nebo jiných historických materiálů. Při rekonstrukci však vůbec nešlo o malé opravy. Bylo nutné vyměnit většinu oken a znovu postavit zřícenou část zákristie. Na závěr složité rekonstrukce zámek získal původní růžovou barvu fasády. Tím ale rekonstrukce zámku nekončí. Restaurátoři ještě budou pracovat v interiéru zámku, kde vyčistí a vyretušují fresky na chodbách. Teprve pak bude mít zámek podobu, jakou zažila ještě poslední majitelka baronka Sidonie Nádherná. Dnes je majitelem zámku Národní muzeum.

Podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše se expozice interiéru tematicky zaměřuje na život v 19. století, kdy v historickém objektu žila Sidonie Nádherná. I tato výstava se bude modernizovat a vylepšovat. Historický areál obklopuje rozsáhlý park, který však na obnovu teprve čeká. Zámek navštíví ročně 15 tisíc lidí.