Do klášterního komplexu ve Vyšším Brodě vkročili první turisté

Cisterciáci ve Vyšším Brodě se otevírají světu. O tomto víkendu pro návštěvníky poprvé otevřeli barokní administrativní budovu a jednoho z bratrů pověřili dokonce péčí o turistiku. Poměrně přísný církevní řád si od nové návštěvnické politiky slibuje vyšší návštěvnost známého areálu a tím také přísun potřebných peněz do klášterní pokladny.

Goticko - barokní klášterní komplex ve Vyšším Brodě patří mezi nejvýznamnější české památky. Cisterciáci se sem v 90. letech vrátili de facto podruhé. Poprvé je vyhnali nacisté, potom komunisté. Dodržují přísný denní řád, včetně vstávání po čtvrté ráno a pravidelného rozvrhu modliteb, přesto se ale rozhodli více otevřít turistům.

„Turismus je fenomén dnešní doby, snažíme se na to reagovat, ale zároveň skloubit turismus a klášterní život,” uvedl bratr Štěpán, který je za turistiku odpovědný. „Nová politika spočívá v tom, že se neomezujeme pouze na prohlídky jako takové, ale chceme návštěvníkům tohoto regionu nabídnout plný servis, třeba včetně ubytování, stěhování a podobně,” dodal vedoucí turistického centra Jaroslav Čása.

O tomto víkendu řeholníci poprvé v historii otevřeli třeba rozsáhlé návštěvnické centrum v bývalé administrativní budově komplexu. Jeho rekonstrukce trvala dva roky a stála přes deset milionů korun. „V roce 2005 jsme se báli do budovy vstoupit, jak byla ve špatném stavu. Byly propadané stropy,” vysvětluje nájemce Jiří Franc.

Celý klášterní komplex by měl být přístupný v turistické sezoně denně s výjimkou pondělí a nedělního dopoledne. Cisterciáci nabízejí i možnost individuálních prohlídek. „Každý, kdo přichází v pokoji, je vítán. Tak tomu bylo dřív a je i nadále,” říká bratr Štěpán.