Ústí nad Labem se pustilo do boje s romskými ghetty

Ústí nad Labem - Projekt, který by měl zamezit vzniku dalších romských ghett a postupně zlikvidovat ta současná, odstartoval v Ústí nad Labem. S nápadem přišla ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková a zapojit by se postupně měla i další města.

V Česku je nyní zhruba 400 ghett, kde žije na 80 tisíc lidí, především Romů. V nich panují otřesné podmínky - až devadesátiprocentní nezaměstnanost, velmi nízká gramotnost, drogy, lichva a kriminalita. Například v Předlicích prodělali epidemii žloutenky i úplavice, přemnožili se tu švábi. Džamila Stehlíková (SZ), ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny, sdělila, že začít je zapotřebí právě zde.

Ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Marek Podlaha se vyjádřil, že je v současnosti evidentní snaha o zpomalení sociálního vyloučení. Města teď mají možnost získat na pomoc ghettům miliony eur z evropských fondů. „Potřebujeme revitalizovat školy, parky, bezpečnostní opatření a infrastrukturu,“ popsal ústecký primátor Jan Kubata (ODS). „Aby město dosáhlo na ty evropské peníze, je potřeba, aby někdo loboval pro vyloučené lokality na úrovni vyšší,“ vyjádřila se Džamila Stehlíková.

Ústecká radnice teď chce přitlačit i na majitele domů v problematických čtvrtích. Podle nevládních organizací byla až příliš benevolentní. Podnikatel, který rok a půl pronajímal nezkolaudovaný dům a od nájemníků inkasoval tučné nájmy, vyvázl bez trestu. Hrozila mu přitom až půlmilionová pokuta. Jan Černý z organizace Člověk v tísni uvedl, že v tomto případě selhává státní správa. Majitelé domu si musí uvědomit, že něco vlastnit znamená mít také odpovědnost, jak prohlásil Jan Kubata.

Podobných míst jako Předlice jsou jen v Ústeckém kraji desítky. Jako o časované bombě mluví terénní pracovníci třeba o litvínovském sídlišti Janov.