Spory na jablonecké radnici pokračují

Jablonec nad Nisou - V Jablonci nad Nisou se rozhořel spor mezi radnicí a Městskou policií. Radní totiž odvolali dosavadního ředitele městských strážníků Tomáše Rakouše a to bez udání důvodu. Strážníci sepsali petici, ve které požadují jeho setrvání ve funkci.

Čistka se z radnice přesouvá do městských organizací, tvrdí bývalé vedení města. Odvolání Tomáše Rakouše se ale nelíbí ani samotným strážníkům. Obávají se, že to povede k destabilizaci. Za vším vidí politiku. Rakouš prý doplatil na své vztahy s bývalým vedením radnice. Jak řekl ČT jeden ze strážníků, který si nepřál být jmenován, situace Rakoušovy podřízené velmi nemile překvapila: „Jsme z toho dost překvapeni a obzvlášť z toho, že nebyl uveden ani jeden pádný důvod k tomu, aby toto odvolání proběhlo. Skutečné důvody asi budou někde v politice.”

Tomáš Rakouš stál v čele jablonecké městské policie 10 let. Kvůli jeho odchodu nyní strážníci hrozí vlnou výpovědí. Mezi nimi je dokonce i mluvčí strážníků Dana Hulíková: „Já sama za ostatní kolegy hovořit nemůžu, ale svoji rezignaci zvažuji také. Se situací se nechtějí smířit především ti. kdo u městské policie slouží už několik let.

Krok současného vedení se nelíbí ani bývalému starostovi Jiřímu Čeřovskému: „Je to ukázka nepodloženosti takového odvolání. Městská policie, která zajišťuje bezpečnost ve městě jako takovou, spolupracuje s policií republikovou, takže tam se ten krok se musí opravdu opatrně zvážit.

Radnice ale odmítá, že by mohlo mít odvolání ředitele jakýkoliv dopad na bezpečnost ve městě. Starosta města Petr Tulpa hromadný odchod strážníků neočekává: „Musím se přiznat, že s tím nepočítáme. Pokud by tato situace nastala, tak by se měla řešit podobným způsobem jako všude jinde, to znamená nabídkovými místy.” Podle místostarosty Petra Vobořila se může bývalý ředitel přihlásit do výběrového řízení a zkusit v něm uspět.

Tomáš Rakouš nechtěl své odvolání nijak komentovat s tím, že ho nikdo dosud oficiálně neinformoval. Radní ho přitom odvolali už ve čtvrtek.

Logo městské policie
Logo městské policie