Hausbóty na Lipně se spouští na vodu

Lipno - Vodohospodáři kontrolovali na Lipně majitele hausbótů, kterým nařídili, aby svá plavidla spustili na vodu. Výsledek je však zklamal. Většina lodí stále stojí na břehu, mizí jen přístřešky a suché záchody, které si lidé kolem lodí vybudovali.

Na hladině přehrady v Perneku se objevily první hausbóty. Mnohé další ale skončily uvězněné v bahně i přesto, že s jejich přesunem pomáhalo třeba i deset, dvacet lidí.

Na břehu stále stojí dalších padesát obytných lodí. Podle jejich majitelů kotviště takové množství plavidel nepojme. Rozhodnutí Povodí považují za nesmyslné a s přemístěním lodí váhají. Podle některých majitelů není dostatečně vyřešena bezpečnost, jiní neví, kam mohou své hausbóty přemístit.

Vodohospodáři potvrdili, že lhůta pro odklizení lodí vypršela a prodlužovat ji nebudou. S majiteli plavidel stále jednají, žaloby považují za krajní možnost. „Jednáme s nimi o vyklizení pozemku a umístění hausbótů na hladinu,” upřesňuje zástupce Povodí Vltavy Miroslav Marčan.

Z břehů postupně mizí také zázemí, které tady majitelé plavidel během posledních 30 let vybudovali. „Část černých staveb už je zlikvidována,” dodává starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

Podle správců povodí jsou na Lipně stále volná místa, na kterých můžou majitelé plavidel kotvit.

Břeh Perneku by měl i v dalších letech zůstat prázdný. Ani pracovníci povodí, ani zástupci města tady neplánují žádnou výstavbu rekreačních objektů.