Bývalá vojenská pevnost v Josefově se propadá

Jaroměř/Josefov - V některých místech bývalé vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově, kterou nechal v letech 1780 až 87 postavit císař Josef II., se začaly propadat zahrady a cesty na povrchu. Město proto nechalo podzemí detailně zmapovat. Případné opravy ale brzdí skutečnost, že není jasné, zda čtyřicet kilometrů chodeb patří státu nebo městu. Radnice proto chystá žalobu o určení vlastnictví. Turisté se ale obávat nemusí, ve zpřístupněných částech pevnosti lidem podle města žádné nebezpečí nehrozí.

„Narušení podzemních chodeb pod rodinnými domky může znamenat v podstatě cokoliv. Byli bychom rádi, kdybychom věděli, jak zabránit jakémukoliv ohrožení majetku nebo osob,“ uvedl starosta Jaroměře Jiří Klepsa. Za současný stav chodeb mohou z větší části i samotní obyvatelé města. V podzemí kradli cihly a do chodeb zavedli odpadní roury. Z některých částí pevnosti se tak staly kanály plné nánosů.

Rozsáhlé podzemí nyní mapuje výzkumný tým, který by měl označit místa, která potřebují urychlenou opravu. „Všechny chodby se musí také zanést do katastrálních map, protože se většinou detailně neví, kudy vedou,“ poznamenal vedoucí výzkumného týmu Radko Tásler. Opravení všech míst v korunních hradbách, drenáž a odvodnění je podle něj záležitost desítek milionů korun.