Z hranic mizí poslední zbytky "železné opony“

České Budějovice - Poslední zbytky tzv. železné opony mizí z českých hranic. Přímo na hraničních přechodech začaly stavební firmy s likvidací přístřešků a strážnic, kde museli lidé zastavovat a ukazovat doklady. Tyto relikty minulosti by měly během letošního roku zmizet z hlavních tahů, příští rok čeká stejný osud všechny ostatní.   

Zatímco likvidace plotů a ostnatých drátů provázely oslavy a asistence politiků a televizních kamer, poslední připomínky režimu, který ve střední Evropě platil téměř devadesát let, mizí nenápadně. Stavebním firmám trvá rozebrání kdysi důležitého a přísně střeženého hraničního přechodu jen několik dní. „Tyto přístřešky se na hranicích odstraňují na základě schengenských dohod,“ říká Zdeněk Prokopec z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. „Pro nás je to normální zakázka,“ dodává majitel stavební firmy Josef Kučera.

Místním se podle jejich slov stýskat nebude. Přitom právě Dolní Dvořiště zažilo za uplynulých devatenáct let řadu oslav i protestů. Projelo tady třeba jedno z prvních aut, které na hranicích nikdo nekontroloval. „Je to pro nás trochu nostalgie, ale taky důkaz, že konečně vstupujeme do evropského prostoru,“ je přesvědčena starostka Dolního Dvořiště Helena Panská.

Stavebníci zatím rozebírají jen přístřešky a buňky ležící přímo na silnicích nebo v jejich těsné blízkosti. Nejprve jsou na řadě velké přechody. „V druhé fázi, to znamená příští rok, se odstraní přístřešky a strážnice na silnicích druhých a nižších tříd,“ dodává Zdeněk Prokopec.

Podle schengenské dohody je možné hraniční kontroly v krátké době obnovit. Cizinecké policii už ale zůstalo u hranic jen několik budov. Další nabízí stát městům a obcím. Například v Dolním Dvořišti policisté zůstávají. Případné dočasné obnovení hraničních kontrol by nejspíš řešili jen pomocí přenosných dopravních značek.