Ve Frýdlantu v Čechách se rozpadá dětský domov

Frýdlant v Čechách - Velké starosti má dětský domov ve Frýdlantu v Čechách, budovy jsou v havarijním stavu a už ani nesplňují platné požadavky na ústavní výchovu dětí. Stav objektu je neudržitelný, problémem se zabývá i krajský hejtman.

V domě jsou okna, na která nesmí děti kvůli bezpečnosti sahat. Jsou totiž v takovém stavu, že by se mohla kdykoliv rozpadnout. Ředitel Dětského domova Frýdlant v Čechách Tomáš Kahan uvedl, že zámek je na oknech proto, aby nešla otevírat. Veškerá okna, která zde mají, jsou v havarijním stavu a po době dožití. Hrozí, že pokud by je děti otevřely, mohly by vypadnout. Úniky tepla stojí dětský domov každoročně 300 tisíc korun, v havarijním stavu je prakticky celá budova a pohromadě ji drží jen soustava železných tyčí. Ředitel Kahan doplnil, že budova praská, rozpadá se, jsou tu staré rozvody vody, elektřina v hliníku, objekt v žádném případě nesplňuje podmínky bydlení pro děti. Budova je tmavá, panuje zde dojem spíše ubytovny, než rodinného bydlení.

Hlavní budova pochází z 60. let, i tehdy se s ní však počítalo spíše jako s provizoriem, k výstavbě nového dětského domova nikdy nedošlo. Katastrofický stav objektu už ale nejde podle kraje ignorovat. Podle hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana (ODS) je rekonstrukce nutná, vzniknou tak bytové jednotky, které se více přiblíží typu rodinného bydlení.

Modernizace celého komplexu přijde kraj na 40 milionů korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.918645,"lng":15.063476,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.918645,"lng":15.063476,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/