Pitnou vodu v Lázních Bělohrad ohrožují nebezpečné jedy

Hradec Králové - Stát již v devadesátých letech slíbil pomoc při likvidaci staré ekologické zátěže v Lázních Bělohrad. Nebezpečné látky v areálu firmy Deprag totiž už léta ohrožují nejen město samotné, ale i obce v okolí. Navíc jsou jedy uskladněny blízko významného zdroje pitné vody. Situace se však nemění a bělohradské radnici proto už dochází trpělivost.

Za deset let se nezměnilo nic. Na svém místě zůstávají zamořené haly, ale i veškerá kontaminovaná zemina, kterou je potřeba vytěžit do šestimetrové hloubky. „Celý areál je znečištěn zejména oleji, kalicí směsi, chemickými látkami, které vznikaly při obrábění a chlazení,“ vypočítává Otakar Řehořovský z firmy Deprag.     

Průtahy v slibované likvidaci jedů se vůbec nelíbí nejenom vedení Depragu, ale ani radnici a vodohospodářům. V blízkosti zamořeného areálu je totiž obrovský zdroj pitné vody. „Hrozí znečištění podzemních vod, protože z Lázní Bělohrad je vodou zásobováno okresní město Jičín a další obce v rámci okresu. Když jsem chodil na různé kontrolní dny a jednání, tak mi připadalo, že ta situace je velice vážná,“ říká starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.     

Ministerstvo financí zpoždění vysvětluje hlavně tím, že průzkum odhalil rozsáhlejší škody, než se očekávalo. Z původních šestnácti milionů korun je více než sto. „V současnosti ministerstvo financí připravuje pro vládu materiál, který umožní uvolnit dodatečné finanční prostředky. V nejlepším případě můžeme předpokládat, že by k sanaci došlo někdy v březnu nebo dubnu příštího roku,“ slibuje za ministerstvo financí jeho tisková mluvčí Zuzana Chocholová. Podle ní by měl být materiál pro vládu hotov v blízké době.