Nedaleko Bernartic byl nalezen archeologický poklad

Táborsko - Naprosto nečekaný, ale o to unikátnější kousek leží na stole archeologů Husitského muzea v Táboře. Poklad našel neznámý muž na poli nedaleko Bernartic, když detektorem kovů hledal mince z druhé světové války. Předměty pocházejí ze 16. století před naším letopočtem.

Pět desítek měděných žeber, další jsou ještě slepená jílem a šperk z 18karátového zlata - archeologové hovoří o unikátním nálezu. Vedoucí archeolog Husitského muzea v Táboře Rudolf Krajíc prozradil, že surovina použitá k zhotovení předmětů pochází původem z alpských oblastí. Měděná žebra sloužila k výrobě různých předmětů. Zlatá záušnice tehdy zdobila vlasy žen.

Nálezem je překvapen i starosta Bernartic Pavel Souhrada. Před třemi lety tu archeologové už výzkum prováděli, tehdy ale nic nenašli. Proč obchodník před třemi a půl tisíci lety zanechal své zboží právě u Bernartic, zůstane nadále záhadou. Stejně jako zůstane v anonymitě jeho nálezce. „Jsem velice potěšen, že se našel někdo, kdo si takový nález nenechal pro sebe a odevzdal jej tam, kam měl,“ nechal se slyšet starosta.

Rudolf Krajíc doplnil, že muzeum začíná spolupracovat se specializovanými pracovišti, jako je například puncovní úřad pro určení ryzosti zlata. Archeologové teď musejí měděná žebra důkladně očistit a zakonzervovat. Teprve pak je představí veřejnosti.

/*json*/{"map":{"lat":49.8521516678,"lng":15.1831054688,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.371196227065,"lng":14.381790161133,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/