Obyvatelé obce Zbůch zamezili výstavbě bioplynové stanice

Plzeň - Obecnímu úřadu ve Zbůchu na Plzeňsku se ve spolupráci s místními obyvateli podařilo zamezit firmě Pebra, aby v blízkosti obce vystavěla bioplynovou stanici. Zástupci investorské společnosti nepřesvědčili občany Zbůchu nabídkou pracovních příležitostí ani zajištěním bezpečného provozu zařízení. Firma je tak nucena upustit od mnohamilionového projektu.

Bioplynová stanice měla podle původních plánů stát v blízkosti sídliště a ústavu sociální péče. Vytrvalost místních však slavila úspěch, navíc s podobnými problémy se potýká nedaleká obec Černošín. „V tamní lokalitě byla postavena stanice za několik milionů korun a nedá se říci, že by fungovala bez zatížení životního prostředí,“ tvrdí starosta obce Zbůch Jiří Hájek.

Hlavní obavou obyvatel Zbůchu je nepříjemný zápach, který by se v případě uskutečnění provozu obci nevyhnul. Místní úřad proto začal být zahlcován stížnostmi a peticemi. Stanice by při řádném provozu měla zpracovat až 20 tisíc tun biologického odpadu, převážně z masného průmyslu, což v praxi to znamená i několik kamionů odpadu denně. Obyvatelé již před rokem protestovali proti firmám, které do vykopaných jam v okolí obce vyvážely jateční odpad.

Iniciátor celého projektu přesvědčoval obyvatele o zbytečných obavách ze zápachu, jejich mínění však nezměnil. Vzduch v okolí obce navíc znečišťuje množství kamionů směřujících na nedaleké letiště. Firma Pebra však uvažuje o nové lokalitě a hodlá svůj plán nové bioplynové stanice dokončit. V Plzeňském kraji již vybudovala desítky kompostáren a pro nový projekt hledá vhodnější místo s dostatkem neobydleného prostoru.