Podle libereckého magistrátu má město už přes 100 tisíc obyvatel

Liberec - Město Liberec překročilo hranici sta tisíc obyvatel. Alespoň to tvrdí tamní magistrát. To by znamenalo, že má nárok na daleko vyšší daňové výnosy, než doteď. S údaji ale nesouhlasí statistický úřad, a tak město žádné peníze navíc nedostane.

Ještě vloni měl Liberec necelých 99 tisíc trvale přihlášených obyvatel. Podle radnice ale v průběhu loňského roku statisícovou hranici prolomil. Město totiž přilákalo velké množství cizinců. „Naše údaje říkají, že těch cizinců je zhruba přes pět tisíc, což v tuto chvíli znamená, že je v Liberci hlášeno 104 tisíc obyvatel,” řekl tajemník MÚ Liberec Marek Řeháček.

S těmito údaji ale nesouhlasí Český statistický úřad. Důvody ale na kameru nikdo nechtěl sdělit. Radnice si přitom za svými výpočty stojí. „Každá obec eviduje počet obyvatel na svém území a eviduje i počet cizinců, kteří zde mají trvalý pobyt,” vysvětlil mluvčí MÚ Liberec Martin Korych.

Bohužel pro Liberec jsou ale čísla statistického úřadu důležitější. Vychází z nich totiž ministerstvo financí, když každoročně rozděluje daňové výnosy. „Některá čísla nemusí být stejná, ale pro nás jsou určující čísla Českého statistického úřadu,” uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Kdyby byl Liberec oficiálně stotisícovým městem, měl by nárok na vyšší daňové výnosy a to až o 150 milionů korun. To že se dvě instituce nedokáží dohodnout, je jen ukázka toho, jak to u nás ve státě chodí, myslí si místní. „My považujeme za nespravedlivé, že se údaje liší. Sami statistici tvrdí, že jejich údaje nemusí být pro tento účel právě ty nejlepší,” myslí si tajemník Řeháček.

Ministerstvo zatím žádnou změnu nechystá. Při rozdělování peněz ze státního rozpočtu se i nadále bude řídit jen údaji Českého statistického úřadu.