Portál Osídlení pomáhá dětem z dětských domovů

Nový internetový portál s názvem Osídlení má zlepšit komunikaci dětem z dětských domovů. Děti posílají maily, chatují a hrají hry. Do projektu se zapojilo více než 60 dětí ze dvou domovů – ze Staňkova a z pražských Klánovic. Za podpory ministerstva informatiky webové stránky vytvořilo Informační centrum oddílů a klubů.

Pro zobrazení videa klikněte na ikonu  

Jedenáctiletý Roman Matys využívá v dětském domově ve Staňkově internet každý den. Díky portálu Osidlení získal i novou zkušenost - moderuje internetovou diskusi. Používání internetu ho baví, protože se podle svých slov dozví, co je nového. Vychovatelka Jiřina Vozíchová říká, že děti mají o internet velký zájem - jak mladší, tak starší. Využívají ho například na různé referáty a přípravu do školy.

Pomáhá, ale může i škodit - varují před internetem někteří psychologové: „Děti si vytvářejí, pokud hodně chatují, něco jako virtuální svět, a tím se jim zdeformují jejich přirozené sociální vztahy. Taky jsou ohrožené tím, že se nenaučí vycházet s lidmi,” konstatuje psycholožka Václava Masáková.

Děti s počítači umí, nejčastěji ale hrají hry. S internetem jsou na tom o poznání hůř - i proto portál vznikl. Autor projektu Osídlení Miloslav Fuček vysvětluje, že děti například často nerozlišují internetovou adresu od emailové – ve které často neuvedou nutný zavináč.

Do projektu se zatím zapojily dva dětské domovy - ve Staňkově a v pražských Klánovicích. Autoři už ale oslovili přes stovku dalších a doufají, že se přidají.

Děti na novém portálu nejvíc diskutují o mobilních telefonech a hudbě. Z důvodu bezpečnosti jsou ale veškeré jejich chaty a debaty monitorovány.

Pavla Sedliská