Dobře si zalyžovat bude o víkendu možné hlavně v Čechách

Praha - Nejlepší podmínky pro lyžaře by měly o nadcházejícím víkendu panovat hlavně na horách v Čechách, kde je většinou dostatek sněhu a v provozu by měly být až na výjimky skoro všechny vleky a sjezdovky. Naopak horší situace bude pro lyžaře na východě ČR, kde bude asi kvůli nedostatku sněhu většina vleků uzavřena.

„V západních horských oblastech je situace podstatně lepší než ve východních. Podle informací jsou podmínky v Jesenících či Beskydech velmi špatné pro lyžování, zatímco Krkonoše, Krušné hory a Šumava se vylepšují,“ informuje Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

„Včera sice postihl většinu území déšť, ale od středních poloh výše by měl všude v Čechách držet sníh,“ dodává Brožek. Dobré podmínky by měly být v největších jihočeských skiareálech Lipno a Zadov. Na Lipně jsou v provozu tři sjezdovky, Zadov má otevřenu zatím jen Kobylu. Pro běžkaře nabízí kolem 25 kilometrů stop.

Většina vleků a areálů by měla fungovat i v západočeské části Šumavy, hlavně na Železnorudsku. V provozu by měly být areály Špičák, Weissova louka, Nad Nádražím, Belveder a Samoty. V provozu je také lanová dráha na Pancíř, naopak areál v Kašperských Horách je kvůli nedostatku sněhu zatím mimo provoz.

Provoz rozšiřují střediska v Ústeckém kraji

V Krušných horách je 30 až 50 centimetrů sněhu. V největším skiareálu na Klínovci je už v provozu většina sjezdovek i vleků. Provoz o víkendu rozšíří velká střediska v Ústeckém kraji. V Krušných horách je na sjezdovkách 25 až 40 centimetrů. V Harrachově, Bedřichově a na Benecku najdou upravené stopy běžkaři.

V Královéhradeckém kraji je ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku upraveno 12,5 kilometru sjezdových tratí, na kterých je 30 až 40 centimetrů sněhu. Upraveny jsou také běžecké trasy v okolí areálu. V Orlických horách jsou v částečném provozu lyžařské areály v Říčkách, kde na červené sjezdovce leží 45 centimetrů sněhu.

Na Šumavě začíná běžkařská sezóna

Na Šumavě začíná hlavní běžkařská sezóna. Obce plánují úpravu zhruba 500 kilometrů stop. Jejich aktuální stav mohou nedočkavci zjistit třeba prostřednictvím internetu. Okolí Kvildy dnes brázdila rolba se speciálním přívěsem, s nímž upravuje stopu pro běžkaře. Šumavské obce i EU platí za údržbu stop stále více peněz, jejich využití však navzdory spekulacím zůstává pro lyžaře i nadále bezplatné.

Východ Čech a Morava na dobrý sníh čekají

Na východě Čech a na Moravě se lyžaři naopak nemají na co těšit. Pouze v Jeseníkách bude i o víkendu v provozu několik středisek, přestože sněhové podmínky nejsou ideální.

Kvůli teplotám nad nulou a nedostatku sněhu jsou zavřena střediska v Pardubickém kraji. I v Moravskoslezském kraji zůstane o víkendu většina vleků mimo provoz kvůli špatným sněhovým podmínkám a příliš teplému počasí. Kvůli nedostatku sněhu nepojedou ani vleky na Vysočině.