Finanční motivace zvýšila zájem o učební obory

Hradec Králové - Za učení peníze. Takový postup zvolil Královéhradecký kraj, aby nalákal děti do učebních oborů, o které je minimální zájem. A podle prvních výsledků se zdá, že se mu to podařilo. Zájem o učení v porovnání s minulými roky vzrostl.

Ještě v devadesátých letech se na hradeckém učilišti v Hradební ulici v prvním ročníku elektrikářem učilo okolo šedesáti dětí. Zájem ale postupně opadal a předloni třídu zaplnilo pouhých osmnáct žáků. V minulém roce kraj oznámil, že kdo půjde do učení, dostane zaplaceno. A výsledek se dostavil. Počet budoucích elektrikářů vzrostl o polovinu. „Po letech stagnace a propadu v tomto oboru se mění situace a věřím, že to nebude jen u elektrikářů,“ vyjadřuje určitý optimismus zástupce ředitele SOŠ a SOU Hradební v Hradci Králové Karel Kubza. „Doslechl jsem se, že je elektrikářů málo a že za to budou peníze, tak jsem to zkusil,“ říká učeň Tomáš Pirkl.

Kraj se rozhodl finančně podporovat učně z dvanácti oborů. Kromě elektrikářů třeba také budoucí zedníky, tesaře, instalatéry nebo zámečníky. „Mezi zájemci o studium je o tyto technické obory malý zájem. Na trhu práce však velmi chybí a firmy je postrádají,“ uvádí mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi.  

Video Reportáž Přemysl Šrámka
video

Reportáž Přemysl Šrámka

Mladí učni měsíčně dostávají tři sta až pět set korun. Za jedničku na vysvědčení z odborného výcviku se odměna může vyšplhat až na čtyři tisíce. „Výsledky prvního přijímacího řízení po rozjetí celého projektu ukázaly, že tento záměr byl dobrý. V některých oborech se zvýšil zájem až o 55 %, tvrdí mluvčí Imrich Dioszegi. “Je to dobrý nápad, peníze se mi hodí a je to i zajímavá motivace," pochvaluje si učeň David Řezníček.   

Přestože projekt odstartoval v době, kdy kraji vládli občanští demokraté, pokračovat v něm podle mluvčího úřadu chce i nové sociálně demokratické vedení. Trvat by měl tři roky.