Mongolští dělníci z Českých Budějovic jsou bez práce

České Budějovice - V bezvýchodné situaci se ocitla skupina mongolských dělníků v Českých Budějovicích. V Česku jsou legálně, kvůli hospodářské recesi ale přišli o práci. Teď jsou bez peněz, špatně se domluví a pravděpodobně skončí na ulici. Podle svých slov dokonce dostali pokyn vystěhovat se z ubytovny - na chodník a do mrazu. Ministerstvo vnitra varuje, že podobných případů bude víc.

Agentura, která dělníky v Česku zaměstnává, není podle jejích zástupců totožná s tou, která je do Česka dovezla. Většina pracovníků má být ve zkušební době. Zástupci se nechali slyšet, že firmy se celosvětově potýkají s poklesem zakázek, proto byli tito zaměstnanci uvolněni. Poté, co se o záležitost začala zajímat Česká televize, agentura přislíbila, že dělníkům zajistí ubytování ještě na deset dnů. Potom se ale ocitnou ve stejné situaci.

Jak poznamenala Irina Mečířová z Multikulturního centra České Budějovice, peníze nemají doslova na nic. Tomáš Haišman z ministerstva vnitra informoval, že České Budějovice nejsou v této souvislosti ojedinělé. „Pokud nezískají práci, bude tato situace velmi těžko řešitelná. V úvahu připadá jen správní vyhoštění, což je ale sankce, za kterou vlastně nemůžou,“ nechal se slyšet právník David Řezníček.

Další osud skupiny mongolských dělníků je zatím nejasný. Multikulturní centrum už ale oslovilo s žádostí o pomoc charitativní organizace, které by mohly poskytnout například jídlo nebo teplé oblečení.
Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře