Na horách hrozí zranění i laviny

Pardubice - Víkendové volno se stalo znovu výzvou pro tisíce lyžařů. Ti, kteří dnes vyrazili do Krkonoš, rozhodně nelitovali. Na sjezdovkách jsou dobré sněhové podmínky. Kvůli mrazům jsou ale některá místa zledovatělá. Neopatrnost a zbytečné riskování tak může skončit vážným úrazem. Potvrzují to i výjezdy záchranářů.

Do Pece pod Sněžkou si přijeli užít lyžování hlavně Češi a Poláci. Během týdne tu připadlo patnáct až dvacet centimetrů přírodního sněhu. Kvůli vytrvalým mrazům jsou na sjezdovkách místy zledovatělé plotny. „Ta podložka je velice tvrdá. Proto je nutné mít nabroušené lyže a být ohleduplný k ostatním i sám k sobě, protože povrch je opravdu rychlý,“ radí ředitel skiareálu v Peci pod Sněžkou František Vambera.

Zraněním a zásahem horské služby dnes skončilo lyžování pro závodnici v obřím slalomu. Pohmožděná kolena a vazy, zlomená zápěstí a předloktí. Takové jsou nejčastější úrazy na lyžích a snowboardu. „Dělají se plotny, takže některá místa jsou náročnější, ale jinak je to paráda,“ pochvaluje si sjezdovku jeden z lyžařů. „Když si člověk umí vybrat plochu bez ledu, tak je to fajn,“ dodává druhý. „Sjezdovka v případě turistického lyžování není závodní trať a tomu by se měli lidé přizpůsobit,“ nabádá Miloš Klečka z Horské služby Krkonoše se sídlem v Peci pod Sněžkou.  

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Záchranáři, kteří v těchto dnech častěji vyjíždějí k úrazům, znovu zdůrazňují ochranné přilby. „Narozdíl od běžných zlomenin úraz hlavy často představuje ohrožení života pro toho zraněného, takže v těchto případech může přílba významně pomoci,“ říká vedoucí lékař ZZS Pardubického kraje Otomar Kušička.

Při cestě do hor by si lyžaři měli dopředu zjistit telefonní číslo na záchranáře horské služby v místě svého pobytu. Případný zásah tím urychlí. „Volání přes 112 nebo 155 situaci komplikuje, protože se všechno prodlužuje, informace nejsou přesné. Ideální je volat přímo horskou službu,“ vysvětluje Miloš Klečka.

Opatrní by měli být nejen lyžaři, ale i ti, kdo se vydají na pěší túry. Momentálně v Krkonoších platí II. stupeň lavinového nebezpečí.   

/*json*/{"map":{"lat":50.695325,"lng":15.738958,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.695325,"lng":15.738958,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/