Textilní továrna v Nové Bystřici chátrá

Nová Bystřice - Radnici v Nové Bystřici na Jindřichohradecku nevyšly plány s bývalou textilní továrnou Alma. Koupila ji před dvěma lety a do výrobních hal chtěla nastěhovat drobné živnostníky. Nebyl ale zájem. Podle zastupitelů se na tom podepsala ekonomická krize. Teď fabrika chátrá a radní hledají nové nájemce. Do některých výrobních hal zatéká, dřevěná podlaha se rozpadá a po strojích zůstaly díry v betonu. Zástupci hospodářské komory radu nemají; říkají, že jde o příliš velké sousto.

V Almě se stroje definitivně zastavily před dvěma lety. Soud textilku poslal do konkurzu. Nejvýznamnější zaměstnavatel v regionu tehdy propustil 145 lidí. Správce konkurzní podstaty Štěpán Bláha informoval, že nebylo možné déle udržovat ztrátovou výrobu. Opuštěný areál koupila radnice za zhruba 7 milionů korun. Tehdejší starosta a současný hejtman Jiří Zimola (ČSSD) postup města hájí. Říká, že se podařilo zabránit spekulacím.

Do části 4hektarového areálu nastěhovali radní technické služby. Další haly ale zůstávají prázdné, řemeslníci je nechtějí, jak potvrdil starosta Nové Bystřice Vladimír Bláha (ČSSD). Ředitel Jihočeské hospodářské komory Jiří Stráský se nechal slyšet, že pro obec to bude velmi komplikované. Výrobci speciálních konstrukcí z blízké Albeře si areál prohlédli, o pronájmu neuvažují. Jednatel firmy Jan Král je toho názoru, že areál bývalé Almy bude potřebovat většího investora.

Prázdná zůstává administrativní budova textilky, žádný dům pro seniory tady nebudují. Zástupci kraje se teď pokusí oslovit podnikatele v rakouském příhraničí. Radnice o prodeji areálu zatím neuvažuje.

/*json*/{"map":{"lat":49.1834986923,"lng":14.9002075195,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.025262501613,"lng":15.09521484375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/