V Česku soutěží mladí rybáři a zemědělci z celé Evropy

Třeboň - Studenti rybářských a zemědělských škol z celé Evropy soupeří v Česku ve svých dovednostech. Evropský šampionát zemědělské mládeže se koná v Benešově u Prahy, v Humpolci a v Třeboni. Šampionátu se v Česku vůbec poprvé účastní přes 160 studentů rybářských škol z 21 evropských států. Na hrázi Blatenského rybníka v rámci jedné ze tří disciplín poznávali mladí rybáři sladkovodní ryby a soutěžili v jízdě na loďce s tyčkou.

Karel Vávře, ředitel třeboňské Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína, popsal tuto disciplínu jako nejsložitější. Prý jde o české specifikum. Ředitel personálního oddělení ministerstva zemědělství informoval, že šampionáty ze zvyklosti hostí země, která předsedá Evropské unii.

Studenti Střední rybářské a vodohospodářské školy Jakuba Krčína se letos stali hostiteli svých zahraničních kolegů. Podle pravidel šampionátu se ale disciplín nezúčastní. Karel Vávře k tomu dodal, že jsou ve vší skromnosti nejlepší na světě. Rybářské školy na jihu Čech nemají o studenty nouzi. Každoročně se jich hlásí stovky.

Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Jihočeský kraj, který má školy ve své správě, ale s navýšením kapacit prozatím nepočítá. Podle odborníků patří u nás rybářské školství k nejlepším v Evropě, což potvrdila i radní Jihočeského kraje Jana Krejzová (ČSSD). Benešov u Prahy a Humpolec jsou další města, kde si evropští studenti zkouší své dovednosti.

Další Evropský šampionát zemědělské mládeže se uskuteční ve druhé polovině letošního roku. Jeho hostitelem se tentokrát stane Švédsko.

/*json*/{"map":{"lat":49.0792633463,"lng":14.7134399414,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.017157315497,"lng":14.760131835938,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/