Průhonický park v Praze trpí znečištěním vodních toků

Praha – Průhonický park se nemůže zbavit znečištění vod. Způsobují ho nedokonalé čistírny odpadních vod v okolí. Správce parku už dokonce podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Některé čističky po nátlaku inspekce životního prostředí začínají technologie modernizovat, mnohým obcím ale kanalizace stále chybí.

Jeden z nejvýznamnějších zámeckých parků v Čechách, Průhonický park jihovýchodně od Prahy, je unikátní přírodní památka s řadou vzácných druhů rostlin. Jednu vadu na kráse ale má – do potoka, který parkem protéká, jsou odkanalizovány všechny splaškové vody z okolí. Ivan Staňa ze Správy Průhonického parku říká, že kritika z řad návštěvníků se týká právě zapáchajících vodních toků.

Robin Náse z České inspekce životního prostředí informoval, že v oblasti došlo k rozsáhlé investiční výstavbě průmyslových zón a satelitních měst bez jakékoliv koncepce zaměřené na odkanalizování. Průhonický park trpí intenzivním znečištěním vod už více než 5 let, za tu dobu ale nebyl ani jeden z kompetentních úřadů schopen kritickou situaci vyřešit. Správce se proto v roce 2007 rozhodl podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Video Reportáž Lucie Komňacké
video

Reportáž Lucie Komňacké

Do případu se vložila také inspekce životního prostředí, která začala přísně kontrolovat a trestat původce znečištění. Problémem ale je, že místo jedné velké čistírny funguje v okolí Průhonického parku devět menších. A na ty se nevztahují podle zákona tak přísné limity. „Menší čistírny odpadních vod nemusí monitorovat odstraňování dusíku a fosforu, tedy látek, které jsou ve vodě nežádoucí,“ nechal se slyšet Robin Náse.

Čtyři čističky na nátlak inspekce už začaly s rekonstrukcí a doplněním technologií. Okolní obce zase začínají redukovat původně nekontrolovanou výstavbu rodinných domů a dohlížejí na systematické odkanalizování.

/*json*/{"map":{"lat":49.9976708914,"lng":14.5559406281,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/