Ochranáři chtějí kácet, město je proti

Hradec Králové - Přírodní památka Na Plachtě na okraji Hradce Králové se znovu stala předmětem sporu mezi radnicí a ochranáři. Tentokrát je však spor opačný, než by asi většina lidí čekala. Proti plánovanému kácení stromů neprotestují ochranáři, ale radní. A ti, co mýcení plánují, jsou z Agentury ochrany přírody a krajiny. Ochranáři v této souvislosti tvrdí, že kácení postihne z velké většiny pouze nálety, nikoli vzrostlé stromy.

Padnout by rozhodnutím ochranářů mělo téměř sedm tisíc stromů. Přírodní památka Na Plachtě je podle nich unikátní hlavně díky rostlinám a živočichům, kteří žijí na vřesovištích a otevřených píscích. Avšak takové prostředí tady postupně kvůli náletovým dřevinám zaniká. „Tady na tom místě žil sysel. Byla to poslední kolonie sysla v Královéhradeckém kraji, bohužel kvůli zárůstu lokality zmizela,“ vysvětluje důvody plánovaného kácení Martin Hanousek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.   

Jenže pro město je kácení v rozsahu navrhovaném ochranáři nepřijatelné. „V té lokalitě jsou i stovky vzrostlých stromů, které tvoří plíce této části města,“ uvádí náměstkyně hradeckého primátora Pavla Finfrlová.   

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Agentura argumentuje tím, že drtivá většina stromů připravených ke kácení jsou drobnější nálety. „Vzrostlejší stromy tvoří pouze asi 5 % z celkového počtu stromů,“ argumentuje Martin Hanousek. „Požadujeme, aby se množství kácených stromů snížilo na ty nejnutnější. A v případě kácení velkých stromů se musí vysadit rovnocenná náhrada,“ říká mluvčí Magistrátu města Hradec Králové Václav Svoboda.  

Pokud úředníci magistrátu skutečně kácení nepovolí, agentura se odvolá ke Královéhradeckému kraji.