Vyhláška omezuje obchodníky v Jičíně

Jičín – V historickém centru Jičína se už nesmí prodávat žádné zboží na ulici, je to možné pouze s udělenou výjimkou. Zastupitelům, kteří k tomu schválili vyhlášku, se zboží vyložené před obchody v památkové rezervaci nelíbilo. Někteří obchodníci nařízení ignorují, jiní proti němu bojují s právníky. Spor mezi městem a obchodníky začal už v roce 2007, zákaz byl původně spojený s čistotou města. Nová vyhláška zakazuje skladování a vystavování sortimentu před obchody přímo, bez ohledu na možné znečištění veřejných prostor.

Zelinář Josef Lidický v podloubí svého domu zboží vystavuje dál, i když by podle vyhlášky neměl. Mohl by sice požádat o výjimku, a podle radnice by ji právě tento živnostník na prodej ovoce a zeleniny zřejmě i dostal, ale jak říká, neudělal to z principu. „Obchodníci postupně odejdou z toho náměstí a nebude tu žádný obchod. Podloubí domu přece bylo situované k tomu, aby zde lidé nakupovali,“ podtrhl majitel domu a obchodu pan Lidický.

Vyhlášku zakazující vystavování zboží na Valdštejnově náměstí město přijalo před dvěma lety a spor radnice s obchodníky dokonce řešil Nejvyšší správní soud. U něho sice prodejci uspěli a město jim muselo vrátit vybrané pokuty, zastupitelé však vyhlášku upravili a na zákazu trvají. „Nechceme tam mít obuv, textil, kabelky nebo spodní prádlo,“ potvrdil místostarosta Jičína Ladislav Brykner (ODS).

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Právníci zastupující obchodníky jsou toho názoru, že změna vyhlášky nic nevyřešila. Město podle nich i nadále překračuje pravomoci a omezuje svobodu obyvatel. „Město může třeba zakázat vjezd na náměstí s dětským kočárkem a bude přitom tvrdit, že je to pro udržování čistoty a pořádku,“ uvedl právník Dmitrij Pavlenko. Místostarosta Brykner však vysvětlil: „Tato vyhláška nestanoví absolutní zákaz vystavování zboží. Šlo nám spíš o to, aby při tom byla dodržena nějaká základní pravidla.“ Dmitrij Pavlenko namítl: „Město si vyhradilo možnost výjimek. Neexistují však žádná pravidla, podle kterých se budou udělovat.“ Pan Josef Lidický je rozhodnutý: „Líbit si to nenechám, kdybych měl jít až do Štrasburku.“

Radnice upozornila obchodníky, kteří se s vyhláškou nehodlají smířit, že mohou dostat pokutu až 200 tisíc korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.437,"lng":15.351313,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.437,"lng":15.351313,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/