Okrajové části Krumlova protestují proti městským daním z nemovitosti

Český Krumlov - Žádosti o snížení daně z nemovitosti, s odůvodněním, že je nespravedlivá a diskriminační, dostali českokrumlovští zastupitelé hned od dvou městských částí. Týká se lidí, kteří žijí mimo samotné město, ale přesto musejí za domy platit zvýšené poplatky. Třeba za vesnické statky tak odvádějí desetitisíce korun. Žijeme prakticky na vesnici, platíme ale zhruba sedmkrát víc, než naši sousedé o několik set metrů dál, jejichž domy stojí mimo území města. To tvrdí lidé ze dvou zdánlivě samostatných vesnic, ve skutečnosti městských částí Českého Krumlova. Vysokou daň rozhodně odmítají. A žádají její snížení.

Obyvatelé obcí, které sice patří do Českého Krumlova, ale ve skutečnosti jsou vzdálené nejméně několik kilometrů, argumentují třeba tím, že sem nejezdí městská hromadná doprava, nebo že některé domy nemají zavedenou kanalizaci. Potvrzuje to i Jan Srnec, předseda osadního výboru Slupenec: „Nespravedlivé je to určitě. Majitelé statků dávají i desítky tisíc korun a přitom si draho platí likvidaci odpadů. Polovina domů není napojená na vodovod.“

Vedení města ale s žádostí o snížení daně nesouhlasí

Video Reportáž Petra Šuleře
video

Reportáž Petra Šuleře

Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička však tvrdí, že na území města všude žijí stejní spoluobčané, kteří mají právo na to platit stejné poplatky. Jan Srnec oponuje, že obava města, aby nevznikl nějaký precedens, je pouze silně alibistická. Žádostí českokrumlovských osadních výborů se budou zabývat zastupitelé ještě do prázdnin. Daň z nemovitosti v současné době v jižních Čechách ale řeší i například Temelín. Tady chce obecní úřad maximálně zvýšené poplatky sám uhradit. Naopak na Hluboké o výši daně rozhodovali přímo obyvatelé.

Luboš Jedlička s osadami nesouhlasí
Luboš Jedlička s osadami nesouhlasí