Jihlava otevřela nové centrum pro odložené děti s handicapem

Jihlava – Odložení novorozenci a batolata se zdravotním postižením nebo sociálním handicapem našli azyl v nově vybudovaném zařízení na Vysočině. Podle plánu ministerstva zdravotnictví by taková centra měl mít do budoucna každý kraj. V tom jihlavském je nyní třicet dětí do tří let z celé České republiky. Většina z nich je odložená nebo odebraná.

Dosud se děti s ošetřovatelkami mačkaly v několika malých místnostech. Nyní mají k dispozici moderní vybavení a velké prostory určené různě postiženým dětem. Podle ředitelky Dětského centra Ivany Ryglové se ale množí případy, kdy biologičtí rodiče řeší složitý životní problém a děti do centra odloží. „Někteří toho mohou zneužívat,“ dodala.

Centrum bude sloužit i dětem z jiných krajů

Video Reportáž Blanky Poulové
video

Reportáž Blanky Poulové

Rozpočtové náklady na nové zařízení byly 27 milionů korun. „Za 20 milionů to bylo vysoutěženo,“ dodal náměstek hejtmana kraje Vysočina Libor Joukl (ČSSD). V centru nechybí ani rehabilitační místnost s bazénem. Je zde i jako jediné v kraji výukové centrum pro náhradní rodiče a pěstouny. Dětské centrum bude sloužit nejen dětem z Vysočiny, ale i z Prahy a Jihočeského a Pardubického kraje. 

Odebraných dětí v Česku ubývá. Roste ale zájem o náhradní nebo pěstounskou péči, který stále převyšuje počet odložených dětí. Systém se sice zjednodušil, od podání přihlášky se přesto čeká dva až tři roky.

Děti z dětského centra na Vysočině
Děti z dětského centra na Vysočině