Táborská škola Kaňka bude fungovat i o prázdninách

Tábor – Přestože někteří školáci dostali vysvědčení už s předstihem minulý pátek, většina si pro něj šla dnes. V táborské Základní škole Kaňka, kam chodí výhradně děti s mentálním a zdravotním postižením, to bylo poprvé. Funguje totiž jen rok. Škola je výjimečná také tím, že se její žáci budou vídat i během prázdnin.

Jako první dostala v prvním školním roce závěrečné vysvědčení žákyně první třídy Adéla Hantáková. Stejně jako její spolužák Jirka Jiříček musela za rok zvládnout všechno, co jiní prvňáci – čtení, psaní i počítání. Ze všech předmětů si ale místo známek odnášejí domů slovní hodnocení, jak sdělila učitelka Hana Kotrabová.

První školní rok v Kaňce uspělo všech patnáct žáků. S odchodem ze školy ale nikdo nespěchal. Ještě v poledne si všichni společně u oběda užili slavnostní řízek. Díky sociálním programům, které souběžně se školou občanské sdružení Kaňka nabízí, se řada dětí uvidí i zítra nebo pozítří.

Video Reportáž Kristiny Vrkočové
video

Reportáž Kristiny Vrkočové

„Žáci budou chodit do prázdninové školní družiny, bude to hlavně zábava, aby si děti užily prázdniny,“ uvedla ředitelka ZŠ Kaňka o.p.s. Irena Lintnerová. Kaňka tak vychází vstříc i rodičům. Dětem, které se během prázdnin potkají ve družině, nabízí program, včetně služby osobní asistence tak, jak funguje ve školním roce. Navíc se většina z nich setká i při týdenním prázdninovém pobytu v Chlumu u Třeboně.