Chrudim se změnila v loutkové divadlo, začal tradiční festival

Chrudim – Loutkáři z celé republiky se opět sjíždí do východních Čech, kde začíná už 59. ročník festivalu Loutkářská Chrudim. Představí se na třicet nejlepších tuzemských souborů. Festival doprovodí i tradiční semináře a koncerty. Nebudou chybět ani loutkové filmy. Divadelní ústav navíc připravil výstavu fotografií, které mapují historii českého loutkářství.

Pro většinu soutěžících je Loutkářská Chrudim vrcholem sezony. Amatérské soubory na festival postupují z krajských kol. V celorepublikovém finále pak odehrají na čtyřech scénách 20 soutěžních a 16 nesoutěžních představení. O vítězi rozhodne porota, která vedle inscenace hodnotí například i hudbu. „Je pro nás pocta, že jsme se sem dostali,“ řekla ČT členka souboru Kacafírek Jitka Pavlíková.

Festival doprovodí i koncerty a loutkové filmy. Zahrát přijede například AG Flek, Pavel Lohonka Žalman, Robert Křesťan a Druhá tráva nebo brněnská kapela Meteor z Prahy. Tradičně nechybí ani odborné semináře. „Během festivalu je otevřeno jedenáct seminářů, kde se mohou loutkáři dále vzdělávat,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Kadeřávek.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Pro návštěvníky je připravena i výstava s názvem Loutky po roce nula – České loutkářství mezi tradicí a postmodernou. Organizátoři se především věnují otázkám, zda mají loutky v době digitálních technologií ještě prostor. Kolekce čtyřiceti fotografií ukazuje, jak se po pádu železné opony proměnil svět českého loutkového divadla. Výstava probíhá od 1. do 8. července ve foyer Divadla Karla Pippicha v Chrudimi.


Chrudim patří mezi tradiční loutkářská města. Samotný festival vznikl v roce 1951. Podle ředitelky Muzea loutkářských kultur Aleny Exnerové tehdy loutkáři záviděli divadelníkům Jiráskův Hronov, a proto si založili vlastní festival v Chrudimi. České loutkové divadlo má dlouhou a bohatou historii. Mezi jeho prvenství například patří nejstarší odborné periodikum nebo první loutkářské univerzitní pracoviště.

Festival Loutkářská Chrudim
Festival Loutkářská Chrudim
Více fotek
  • Festival Loutkářská Chrudim zdroj: www.chbeseda.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1774/177344.jpg
  • Výstava loutek zdroj: www.chbeseda.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1774/177352.jpg