Dotace pro Východočeskou galerii bude tenčí, než se předpokládalo

Pardubice – Východočeská galerie v Pardubicích se 178milionové dotace, kterou jí slíbil Fischerův kabinet, nedočká. Současný ministr kultury Jiří Besser takovou podporu odmítl. Dům u Jonáše, kde galerie sídlí, tedy zůstává zavřený. Dlouholeté přípravy na rekonstrukci tak končí zklamáním.

Necelý měsíc před zahájením prací se ředitelka galerie Simona Vladíková dozvěděla o tom, že ministerstvo kultury původně slíbenou dotaci neposkytne. Ředitelka sdělila, že v souvislosti s tím už podnikla personální změny v obsazení galerie. „Pan ministr se nebrání konstruktivním návrhům, jde ale o objem dotace,“ nechal se slyšet mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík.

Z původních 178 milionů korun získá jen 25 milionů. Tyto peníze navíc musí utratit do konce letošního roku, což se zřejmě nepodaří. Simona Vladíková upřesnila, že plány byly rozvrženy na dobu čtyř let, nikoliv tří měsíců. Dům u Jonáše zatím zůstává zavřený. Vystavovat v něm není možné, věci jsou zabalené v krabicích, zdi pomalované a chybí i světla. Deset let připravovaný projekt zůstává na papíře.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Kulturní život ve Východočeské galerii se zastavil. Její ředitelka bude zřejmě muset o náhradním financování rekonstrukce vyjednávat s vedením kraje.