Staňte se na chvíli kameníkem nebo šperkařem, láká muzeum v Turnově

Turnov – Muzeum Českého ráje otevřelo v Turnově tzv. Kamenářský dům, což je kopie poslední roubenky, která byla ve městě zbourána v 70. letech. Návštěvníci se v něm seznámí s kamenářstvím a šperkařstvím, tedy s řemesly, která mají v Turnovsku bohatou tradici. Sami si tam práci řemeslníků také můžou vyzkoušet. Dřevěný dům návštěvníkům připomíná budovy, jež ve městě stávaly na přelomu 18. a 19. století.

Kamenářský dům je společným projektem partnerských měst Turnov a německého Idar-Obersteinu, která spojuje dlouholetá tradice zpracování drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství. V přízemí je expozice, která připomíná řemeslnou historii obou měst. Muzeum také plánuje konání výtvarných dílen a odborných přednášek. „V závěru roku bychom pak v patře chtěli otevřít expozici věnovanou Českému ráji a Pojizeří, která bude vytvořena z pozůstalosti historika, národopisce a ilustrátora Josefa Václava Scheybala. Základ budou tvořit jeho kresby, ale chtěli bychom využít i jeho sběratelskou činnost,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. 

Muzeum využije dům jako hernu a tvůrčí dílnu. Především děti se tady s řemeslníky setkají a samy si jejich práci vyzkouší. Tradiční výrobu jim ukázala i Blanka Hakenová, která v muzeu využívá starý šlapací stůl, jako to v Turnově dělali po staletí celé generace kamenářů a šperkařů. Dnes už se místo šlapání využívá elektřina.  

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Pracovníci muzea chtěli dům do města vrátit už od počátku 90. let, ale šance získat potřebné peníze se objevila až v roce 2007. Celkem stála rekonstrukce zhruba 7,5 milionu korun, z toho šlo 85 procent z evropských fondů, o zbytek se podělil kraj a stát. Liberecký kraj nakonec ještě přidal půl milionu korun na dokončení venkovních úprav. 

Původní roubené stavení stálo na Havlíčkově náměstí, na začátku 70. let minulého století muselo ale ustoupit nové telekomuninační budově. Velkorysé plány na rozebrání roubeného domu a jeho přestěhování do skanzenu v Dolánkách padly. Muzeu se však před třemi lety podařilo získat peníze na postavení repliky této jedinečné ukázky pojizerské architektury.