Kvůli obří solární elektrárně šetří radnici Duchcova policie

Duchcov (Teplicko) - Radnici Duchcova na Teplicku vyšetřuje policie. Existuje totiž podezření, že tamní úředníci porušili zákon, když povolili výstavbu obří fotovoltaické elektrárny v nedaleké Moldavě na Teplicku. Loni na jaře ve sloučeném řízení úřad rozhodl o umístění stavby a zároveň vydal stavební povolení. Jenže Moldava nemá schválený územní plán a stavební úřad tedy neměl rozhodnutí vydat. Trestní oznámení kvůli zneužití pravomoci chystá také Česká inspekce životního prostředí.

„V řízení chyběly důležité podklady, jako jsou výjimky z ochrany zvláště chráněných živočichů a rostlin a potřebná stanoviska a souhlasy z hlediska ochrany Natura 2000,“ vysvětluje Jana Moravcová, ředitelka České inspekce životního prostředí v Ústí nad Labem. Odbor hospodářské kriminality Ústeckého kraje už případ prověřuje, potvrdil policejní mluvčí Daniel Vítek.

Nejedná se přitom pouze o jediné sporné povolení, které duchcovský úřad vydal. Stejně tak povolil i stavbu připojení k fotovoltaice v délce několika kilometrů. V obou případech už kraj zahájil přezkoumání rozhodnutí.

Video Reportáž Terezy Baldové
video

Reportáž Terezy Baldové

„Obě tato územní rozhodnutí byla vydána přesto, že obec nemá platný územní plán,“ tvrdí mluvčí Krajského úřadu Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Nebudu se v té věci někomu svěřovat

Pod oběma dokumenty je podepsána vedoucí stavebního úřadu Městského úřadu Duchcov Květuše Kvasničková. Tajemnice úřadu i sama Kvasničková vyjádření odmítly. „Já vám k tomu nemohu vůbec nic říct a nebudu se ani v té věci někomu svěřovat,“ odmítá komentář Kvasničková.

Budoucnost stavebních povolení má v současnosti v ruce krajský úřad. Může je zrušit, vrátit zpátky stavebnímu úřadu v Duchcově nebo řízení ukončit bez rozhodnutí.

Připojení k fotovoltaice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24