Katastrální úřady ubývají

Horažďovice – V Horažďovicích na Klatovsku končí v únoru pracoviště katastrálního úřadu. To se nelíbí především starostům obcí třináctitisícového regionu. Podle nich je to další krok, jak vysídlit český venkov. Nejčastějšími žádostmi na katastrálním úřadu jsou ověřené výpisy z katastru nemovitostí a z katastrálních map, které lidé potřebují v případech koupě nebo prodeje nemovitostí. Nebo jsou pro banky, které poskytují například hypoteční úvěry. Lidé se na katastr obracejí i v případě různých podání, když třeba chtějí provést změnu. Všech těchto služeb ale mohou podle šéfa Katastrálního úřadu pro Plzeňský kraj lidé dosáhnout i jiným způsobem. Ověřené výpisy prý dokáže vydat i městský úřad například pomocí vzdáleného přístupu do katastru nebo pomocí Check Pointu. Podání lze zase řešit poštou, jenomže lidé v řadě případů potřebují i poradit a to může být kamenem úrazu.

Na Horažďovicku čeká obyvatele mnoha vesnic výlet na celý den, pokud budou chtít cokoli vyřizovat na katastrálním úřadu a nemají k dispozici auto. Kontaktní místo katastrálního úřadu v Horažďovicích bude totiž za necelé dva týdny zrušeno a lidé budou muset cestovat třeba pro výpis z katastru desítky kilometrů. „Lidé budou ztrácet svůj čas, budou ztrácet peníze. Ale týká se to i úřadů, třeba našeho obecního úřadu,“ prohlásil starosta Chanovic Petr Klásek (nez.). Starostové obcí z Horažďovicka žádali i Plzeňský kraj, zda by ze své pozice mohl zrušení katastrálního úřadu v Horažďovicích zvrátit. Krajský radní pro oblast regionálního rozvoje Ivo Grüner (ČSSD) však namítá: „Plzeňský kraj není nijak zainteresován v rušení tohoto úřadu.“

Katastr v Horažďovicích jen za loňský rok vyřídil přes 1000 zakázek. Podle vedení Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního to je ale v poměru k nákladům na provoz, málo. „Jak postupně snižujeme počet zaměstnanců, tak na tom pracovišti, pokud by mělo existovat, by dneska pracovali tři, maximálně čtyři zaměstnanci. A to je velmi neefektivní,“ potvrdil předseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Večeře a ředitel Katastrálního úřadu pro Plzeňský kraj Vladimír Grössl doplnil: „To bylo první místo, kde dochází k takovému rušení. Proto jsme zvolili velmi nadstandardní přístup k řešení s tím spojených problémů.“ Katastrální úřad například nabídl městu Horažďovice možnost proškolení úředníků. Starosta Horažďovic Karel Zrůbek (ČSSD) ale poukázal: „I proškolený pracovník může zajistit pouze nějakou část z katastrální agendy. Rozhodně to nebude plnohodnotná náhrada pracoviště.“ Lidé z Horažďovic a okolí tak budou muset od února jezdit na katastrální úřad do Sušice nebo do Klatov.

Video Reportáž Jana Dvořáka
video

Reportáž Jana Dvořáka

Rušení pracovišť katastrálních úřadů je dlouhodobá a celorepubliková koncepce Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního. A to jak z důvodu postupné digitalizace, tak i z důvodu finančních úspor. V České republice je nyní aktuálně 105 katastrálních pracovišť a v posledních letech jich bylo zrušeno okolo pěti. Dalších 10 se teď jeví jako neefektivní. Která to jsou, to katastrální úřad zatím zveřejňovat nechce.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/