Arnošt z Pardubic bude vozit turisty i letos

Pardubice – Výletní loď Arnošt z Pardubic bude návštěvníky města perníku vozit i letos. Pardubická radnice se rozhodla provoz parníku zachránit a na jeho opravy uvolní 2,5 milionu korun. Samotné plavby by pak měl provozovat dopravní podnik. Rekonstrukce lodi bude probíhat na jaře, už v květnu by tak turisty mohl vozit opravený parník.  

Plavby po Labi město slavnostně obnovilo v roce 2000, po deseti letech však Arnošt z Pardubic pomalu mířil do starého železa. Výletní plavby totiž prodělávaly a loď chátrala. Peníze na opravu tak radnice uvolnila na poslední chvíli. „Z těchto peněz bude zajištěn další provoz této lodi, zatím se držíme limitu 2,5 milionu korun,“ uvedl náměstek primátorky Jiří Rozinek (ČSSD). 

Město však začíná zároveň řešit i financování dalšího provozu parníku. Plavby každoročně dotovalo částkou 350 tisíc korun, dalších 300 tisíc pak posílal kraj. Ten však letos plánuje uvolnit jen 100 tisíc, o výši dotace chce kraj s pardubickým magistrátem ještě jednat. 

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Plavby bude provozovat pardubický dopravní podnik, který už plánuje opravy lodi. Opravy se týkají zejména technické části, ale opravou projde i část vnitřního vybavení lodi. Arnošt z Pardubic je totiž ve špatném technickém stavu, dopravní podnik musí loď v dubnu vyzvednout z Labe, aby mohl provést nezbytná měření a zjistit, v jakém stavu loď opravdu je.