Většinu dluhů měl Technopark zaplatit buď loni, nebo na počátku letošního roku. Soud minulý týden rozhodl, že firma musí zaplatit Geosanu Group 46 milionů korun, které si půjčila na stavbu hal. Zástupci TechnoParku se k soudu nedostavili a soudkyně Drahomíra Lukešová rozhodla bez nich. „Spor byl velice krátký. Zástupci žalovaných nepřišli. Žalobce navrhl rozsudek pro zmeškání. Důkazní řízení a právní hodnocení se nedělalo, protože se žalovaní nedostavili,“ řekla soudkyně.
Firma Geosan Group zatím neuvedla, jak bude dál postupovat. „Splátkový kalendář nebyl dosud stanoven. V současnosti probíhají jednání se zúčastněnými subjekty o dalším postupu věci,“ řekla Vlasta Končelová ze společnosti. Zástupci Technoparku stále doufají, že jim akcionáři pomůžou. Projekt totiž získal evropskou dotaci 300 milionů korun, a pokud zkrachuje, tak se budou evropské miliony vracet. Město Pardubice nedávno navrhlo zaručit se směnkou, což se ovšem nelíbí kraji. Město chce zapojit i pardubickou univerzitu, která má ve společnosti rovněž podíl.

Reportáž Erika Knajfla
Člen dozorčí rady Jaroslav Valoušek podotkl, že jiné kraje technologickým parkům pomáhají, než se rozjedou na plný provoz. „Všechny kraje zařazují technologické parky do svých inovací. Výjimkou je Pardubický kraj, který se na to vykašlal. Nechává to na městě, které to snad uzná za vhodné a bude situaci řešit,“ řekl Valoušek. Hejtman kraje Radko Martínek (ČSSD) ovšem vidí problémy Technoparku hlavně v tom, že nebyli předjednáni případní zájemci o prostory Technoparku a také prý nebyla ekonomicky zhodnocena životaschopnost projektu.