Sporný nákup energií v Libereckém kraji

Liberec - Energetická zakázka Libereckého kraje vzbuzuje pochybnosti. Hlavně co se týče odhadované úspory dvou set milionů korun během tří let. Kraj objednal elektřinu i zemní plyn pro všechny své organizace a tvrdí, že ušetří. Konkrétní čísla ale zatím neukázal. Opozice myslí, že tento krok naopak výdaje za energie zvýší.

Jako o velké neznámé mluví opozice o zakázce na dodávky energií pro Liberecký kraj. Doteď podle ní nedoložil, jak úsporu dvě stě milionů korun během tří let vypočítal. Nedoložil ani to, kolik zaplatí na sankcích, když objednanou energii nevyčerpá nebo přečerpá. „Od listopadu loňského roku usilujeme o to, aby nám kraj nějaký výpočet předložil, ale to se zatím nestalo,“ uvádí liberecký zastupitel Martin Půta. „Ze smlouvy vyplývají i sankce a to by měl z kraje někdo vysvětlit,“ dodává další zastupitel Jiří Drda.    

Radní pro ekonomiku připouští, že některé organizace, třeba školy, zaplatí za energie víc. Ale v celku podle něj kraj zhruba dvě stě milionů ušetří. „Pokud v průběhu těch tří let nedojde k nějakému masivnímu výkyvu jednotlivých cen, tak by ta úspora měla dosáhnout této částky,“ potvrzuje liberecký radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa.

Video Reportáž Milana Brunclíka
video

Reportáž Milana Brunclíka

Na nevýhodnost centrálního nákupu upozorňovalo i bývalé vedení krajské nemocnice. Zaplatí podle něj o dvacet milionů korun víc. Vedení nemocnice v únoru rezignovalo. Souvislost odmítlo. „My zcela jasně uvádíme určitá data nevýhodnosti, která jsou poté zpochybňována,“ uvedl začátkem prosince minulého roku bývalý ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný. „Pokud by byla potvrzena ta dvacetimilionová ztráta nemocnice během tří let, tak potom bude sanována z té celkové úspory,“ odpověděl mu tehdy hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.   

Opozici vadí také tři odborné studie po necelých dvou milionech korun, které kraj zadal kvůli energetické zakázce bez výběrového řízení. Kraj odmítá, že by na tom bylo cokoliv podezřelé. Dvě stě milionů korun, o kterých Liberecký kraj mluví, je podle něj pouze možná úspora. Tu skutečnou bude znát po půl roce provozu.