Kladno promění areál Poldi

Kladno (Středočeský kraj) – Po čtrnácti letech chátrání se konečně rozbíhají práce na využití areálu bývalé Poldi Kladno. ČVUT tam chce už na podzim začít stavět Univerzitní centrum energeticky úsporných budov. Město chce z části areálu bývalých hutí Poldi vytvořit obytnou zónu s prostorem pro podnikání a zeleň, případně i bydlení. V současné době dokončilo analýzu ekologické zátěže bývalých koksoven a plánuje důkladnou sanaci znečištěného území, náklady na ni mohou dosáhnout částky až 200 milionů korun.

Černé skládky a totálně zdemolované budovy, ze kterých mizí vše, co lze odvézt do sběru – tak vypadá bývalá huť už léta. A to se má změnit. Nejdál je projekt stavební fakulty ČVUT, ve specializovaných laboratořích a velké hale univerzitního centra budou vědci zkoušet budovy, jejich materiál a nároky na energie. „Takový domek se postaví in natura a tam se odzkouší jeho jednotlivé parametry. Centrum bude mít na střeše i solární panely,“ uvedl prorektor pro výstavbu a investiční činnost ČVUT Miloslav Pavlík. Jako symbol hutí v areálu zůstanou tři vápenné pece, které už získaly statut národní technické památky. V dalších částech vzniknou prostory pro podnikání, zeleň i bydlení. Jenže nejdřív se město musí poprat se složitými výkupy pozemků. „Vlastníků je tam několik stovek, je to vlastnicky velmi roztříštěné. Ono už to v podstatě začalo při nepovedené privatizaci poldovky,“ potvrdil primátor Kladna Dan Jiránek (ODS).

Město již úspěšně vykoupilo například areál bývalých koksoven. Podle analýzy jsou tu však staré ekologické zátěže, hlavně dehty a fenoly hluboko pod zemí, které by mohly ohrozit zdraví lidí. Sanace bude stát zhruba 200 milionů korun. „Přímo na místě se to vytěží a následně se tam naočkují bakterie tak, aby se zpracovaly zejména organické látky. A kde bude terén znečištěný například fenoly, tam se to samozřejmě musí odvést na skládku nebezpečných odpadů,“ dodal Dan Jiránek.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

Město nyní vypíše tendr na analýzu bezpečnostních rizik ve zbývající části areálu bývalé Poldi. S celkovou revitalizací bude muset pomoct stát.

/*json*/{"map":{"lat":50.147018,"lng":14.103267,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.147018,"lng":14.103267,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Po čtrnácti letech chátrání se konečně rozbíhají práce na využití areálu bývalé Poldi Kladno.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24