Pomůžou na Šluknovsku romské hlídky? V Děčíně se osvědčily

Děčín - Napjatou situaci ve Šluknovském výběžku by mohly uklidnit speciální romské hlídky. Ty úspěšně fungují v nedalekém Děčíně a místní strážníci si jejich pomoc chválí. „Jsou to vybraní zástupci romské komunity, kteří disponují dostatečnou občanskou autoritou a jsou příkladem pro ostatní Romy,“ vysvětluje zástupce ředitele děčínské městské policie Tomáš Pavlík. Své zkušenosti teď děčínští strážníci nabízejí i starostům měst, která mají problémy s rostoucí romskou komunitou.

Romské hlídky fungují např. na děčínském sídlišti Boletice, dříve tam prý býval nepořádek a lidé se v noci báli vycházet ven. Teď je ale na sídlišti klidněji, počet stížností na hluk nebo nepořádek klesl na třetinu. „Oni sami přišli s tím, že jim vadí, že na ně většinová společnost nenahlíží dobře. A že si uvědomují, že jsou toho sami příčinou,“ podotkl ředitel městské policie v Děčíně Marcel Horák. Podle speciálního asistenta prevence kriminality Milana Horváta už si Romové na sídlišti nedovolí to, co dříve. 

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

Děčínští strážníci teď nabízejí své zkušenosti i starostům ze Šluknovska, včetně rad, jak podobné hlídky zřídit i jinde a jak získat dotaci pro jejich fungování. A ve Varnsdorfu nebo Rumburku podobnou pomoc vítají: „V tuto chvíli už není čas vymýšlet něco nového, použijeme vše, co už funguje a co je osvědčené,“ uvedla mluvčí Varnsdorfu Romana Macová. 

Napětí mezi starousedlíky a rostoucí problémovou komunitou ve Šluknovském výběžku totiž zatím nepolevuje. Třeba ve Varnsdorfu je na pátek ohlášená další demonstrace proti nepřizpůsobivým občanům.