Benda skončil v radě Ústeckého kraje i ve výboru ROP

Ústí nad Labem - Zastupitelé Ústeckého kraje dnes odvolali bývalého předsedu ústecké krajské ČSSD Petra Bendu z rady kraje a výboru ROP Severozápad. V radě kraje jej nahradil litvínovský zastupitel Martin Klika (ČSSD) a ve výboru Regionální rady ROP Severozápad Olga Hrebíčková (ČSSD).

„Vzhledem k tomu, co se děje v regionu i směrem k nepřizpůsobivým občanům, chceme posílit radu o tohoto člověka, který se problematice bude věnovat a má s ní zkušenosti,“ vysvětlil odvolání Bendy z rady kraje náměstek hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD), který odvolání navrhnul. Klika je v Litvínově šéfem městské policie, město dlouhodobě pracuje se sociálně vyloučenou oblastí Janov. Zastupitelé v počtu 46 ze 47 přítomným podpořili odvolání Bendy a jeho nahrazení Klikou. Ve výboru Regionální rady ROP Severozápad Bendu nahradí místostarostka města Jílové na Děčínsku Hrebíčková, její zvolení podpořili všichni krajští zastupitelé.

Benda dnes na zasedání zastupitelstva nedorazil, společně s poslancem Jiřím Paroubkem je na návštěvě ve Šluknovském výběžku. Na posledním zastupitelstvu v červnu tohoto roku navrhovali sociální demokraté odvolání Bendy z funkce předsedy a člena představenstva v Krajské zdravotní, pod kterou spadá pět nemocnic Ústeckého kraje. Benda ale hlasování předběhl a na funkce sám rezignoval. V představenstvu ho nahradil jiný člen ČSSD Tomáš Kříž.

Vedení ČSSD v kraji Bendovi v poslední době vyčítalo například kauzy s údajně předraženými nákupy přístrojů z evropských dotací Krajskou zdravotní. Ty se nelíbí ani ministerstvu financí a prošetřují je i kontrolní orgány v Bruselu. Antimonopolní úřad v květnu vyměřil Krajské zdravotní dvě pokuty za celkem 900 000 korun. Firma chybovala v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů a v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun.

Benda označil červnové rozhodnutí poslaneckého klubu ČSSD za neférové. Podle něho jde jen o osobní a politické rozhodnutí. Dodal, že vyčítat mu nákup přístrojů není možné, protože rozhodnutí o nich padlo v okamžiku, kdy ještě v čele Krajské zdravotní nestál.