Kyselka není Karlštejn, lázně obnovit nelze, tvrdí Klaus

Karlovy Vary - Desítky demonstrantů bojujících za záchranu zchátralých lázní čekaly na prezidenta Václava Klause v Kyselce na Karlovarsku. Petici za obnovu historických budov, kterou podepsalo přes 14 tisíc lidí, však prezident označil za manipulaci. Podle něj je nereálné, že by ještě někdy v Kyselce byly lázně. Klaus se před cestou do Kyselky přiznal, že situaci na místě nezná. Musí se s ní nejprve seznámit, aby mohl dělat nějaké závěry. Zároveň prohlásil, že není příznivcem fundamentálních řešení a že bude nejspíše nutné hledat nějaký kompromis a zkusit zachránit, co má smysl zachraňovat. Jde podle něho o to, co udělat se zbytky, které zůstaly.

Obdobné stanovisko zopakoval v Kyselce. „Lázně tam byly, ale je evidentní, že už asi nikdy nebudou,“ uvedl Klaus. Považuje za zbytečné sny, že by bylo něco takového jako Kyselka vyvlastněno či znárodněno a začal se o to starat stát. „Při vší úctě k lázním Kyselka, není to Karlštejn,“ poznamenal prezident. V Kyselce provázela Klause starostka Petra Hoffmannová (nezávislá), která mu řekla, že nutit vlastníkům (společnost C. T. S. Duo a Karlovarské minerální vody), jak by měli zchátralé objekty využít, si nedovede představit. „Bude třeba vybrat historicky cenné budovy a ty zachránit,“ uvedla Hoffmannová. 

Společnost Karovarské minerální vody (KMV) chce příští týden představit rozsáhlý projekt revitalizace některých objektů bývalých lázní. Součástí komplexu, který by tak měl být opraven, má být mimo jiné muzeum představující historii značky Mattoni, hotel a park. KMV podle své mluvčí Bibiany Beňové investovala v minulosti do udržení objektů peníze tak, jak požadovali památkáři. Jenom v posledním roce to byly údajně dva miliony korun. Vzniknout by měl také bytový dům a zbytek objektů hodlá využít společnost pro své účely.

Při prezidentově náštěvě létaly slovní urážky i facka

0Návštěvu prezidenta v Kyselce doprovázelo také několik incidentů, které se odehrály mezi zaměstnanci Karlovarských minerálních vod (KMV), jichž přišla asi stovka, a účastníky demonstrace. Vesměs to bylo pouze slovní napadání, když ale viceprezident asociace Martin Kadrman označil generálního ředitele KMV Alessandra Pasqualeho za dobytek, dostal od něj facku. „Pan Pasquale tak reagoval na hrubou urážku,“ uvedla mluvčí KMV Bibiana Beňová. 


 S prezidentem se v Kyselce setkal i zástupce Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR Pavel Ries. Právě asociace, která před časem požádala, aby na ni byly bezúplatně převedeny památkově chráněné objekty v bývalých lázních Kyselka, dnešní demonstraci svolala. Ries v rozhovoru s Klausem argumentoval tím, že zachránění lázní jako celku podporují památkáři a petici za obnovu podepsalo více než 14 tisíc lidí. Se zmínkou o petici ovšem u Klause neuspěl. 

Ries nazval Klausův postoj jako skandální, protože zpochybnil všechny lidi, kteří petici podepsali. „Prezident vmetl do tváře všem lidem, kteří podepsali petici, že oni jsou těmi, kteří mohou za stav Kyselky,“ podotkl Ries. Uvedl, že existuje památkový zákon, který zcela jasně říká, co má vlastník dělat. „Vlastník dostal Kyselku do tohoto bezútěšného stavu, chce většinu budov až na tři zbourat a přitom má zastání prezidenta. Jsem z toho všeho smutný, to jsme nečekali,“ konstatoval Ries.

Lázně Kyselka leží v krásném lesnatém údolí řeky Ohře na okraji Doupovských hor. O samotných léčivých pramenech, které vyvěrají z úbočí vrchu Bučina, najdeme první písemně dochovanou zmínku v pojednání dr. Václava Payera, pracujícího a bádajícího v nedalekých Karlových Varech. Chemický rozbor této vody udělal jako první dr. Fridrich Halle roku 1724. Vzhledem k velmi pozitivním léčebným účinkům ji doporučil vyvážet do okolí a poskytnout ji k užívání široké veřejnosti. Na základě tohoto doporučení je roku 1792-93 hrabětem Stiebarem z Buttenheimu vystavěna poblíž zřídla výrobna kameninových džbánků. Kysibelská voda tehdy poprvé opouští zřídelní prameny a putuje do okolí k jejím uživatelům. Následně vznikají prodejní pobočky minerální vody v Karlových Varech, Praze a Vídni.


Projekt na částečnou obnovu areálu v Kyselce považuje za reálný karlovarský historik Stanislav Burachovič, jenž se Kyselkou dlouho zabývá. Podle něho je záměr KMV zdařilým kompromisním krokem vpřed. Vychází z reálného a aktuálního stavu budov bývalých lázní a akcentuje ty, které jsou památkově a historicky mimořádně cenné, uvedl Burachovič.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Za konstruktivní označil záměr i primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA). Ten již dříve apeloval na všechny, komu rozvoj Kyselky není lhostejný, aby dali přednost racionálnímu řešení před emocemi. „Věřím, že stejnou podporu získáme rovněž u výkonných orgánů památkové péče, jejichž souhlas je předpokladem dalšího vývoje,“ dodal Pasquale.