Nové Město odhalilo lidské kostry i 700 let starý dům

Praha - Na Novém Městě se při práci na vodovodním potrubí objevily lidské kostry. Podle archeologů je vysvětlení jednoduché. Na místě nálezu totiž dříve býval hřbitov, který patřil ke kostelu sv. Michala. Za další zajímavost se však dá považovat více něž 700 let starý dům v blízkosti nálezu, ve kterém dříve pracovali tzv. jircháři. Jednalo se o řemeslníky pracující s kůží. Podle nich je nyní pojmenovaná i ulice, ve které se dům nachází.

V ulici V Jirchářích na Novém Městě u kostela svatého Michala, kde se právě pokládá nové vodovodní potrubí, archeologové objevili lidské kostry. Nález více než odborníky překvapil obyvatele sousedního domu, kteří pohřebiště spíš než pod uličním dlážděním čekali na zahradě přilehlého kostela. Podle archeologů se zde však dříve nacházel hřbitov. Kromě nalezených kostí z 18. století stojí za povšimnutí i další zajímavost. Tou je více než 700 let starý dům s bohatou historií a krásným vnitřním dvorem. „Původně zde byla středověká fara a škola při sousedním kostele sv. Michala. Dům vznikl na gotických základech. Jeho součástí je rozlehlá a složitá dispozice, vznikla postupně barokními a klasicistními přestavbami,“ říká publicista a spisovatel Josef Hrubeš.

Původními obyvateli tohoto starého domu byli zřejmě jircháři, řemeslníci, kteří této ulici dali název. „Byli zde usazeni koželuhové, jircháři a barvíři koží. Koželuhové se zabývali spíše hrubšími kůžemi, jircháři jemnějšími. Bylo to poměrně smrduté povolání, tudíž se jim říkalo smradaři,“ dodává Hrubeš. Reformy za vlády Josefa II. v 18. století přinesly velké změny a katolická církev během nich přišla o kostel svatého Michala a faru. Ve veřejné dražbě kostel i s majetkem k němu patřícím koupil pražský obchodník, který jej obratem se ziskem prodal německým protestantům, kteří ho vlastnili až do roku 1945. S projevy nacionalismu radikálních skupin se tu Češi setkávali docela často. „Do třicátých let nebyly mezi Čechy a Němci žádné problémy,“ říká paní Marie Hroníková.

7 minut
Historie domu v ulici V Jirchářích
Zdroj: ČT24

Odnepaměti měl dům zhruba dvacet partají. Ještě před pár desetiletími zdejší často malé a tmavé byty neměly vlastní záchod ani koupelnu. Nájemníci museli chodit na společné toalety přes dvůr a na pavlače.

V první polovině 20. století tady fungovala řada živnostníků, nakladatelství Borový, mramorářství, klempířství, sklenářství a velká prádelna Kallenbacher. Dům s dílnami a byty řemeslníků se měl ve 30. letech 20. století bourat, ale nakonec zůstal stát. Z bourání sešlo. Dílny postupně zmizely, přestavěly se na byty a z bývalé prádelny Kahlenbacher se před pár lety stal ateliér, do kterého chodí na výtvarné kurzy děti i dospělí. Dnes je dům ve vlastnictví nájemníků i městské části Prahy 1.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 58 mminutami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 5 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 6 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 6 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 10 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 10 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 10 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 15 hhodinami
Načítání...