Brněnští informatici vyvíjejí program pro odhalování extremismu

Brno - Informatici z Masarykovy univerzity vyvíjejí pro ministerstvo vnitra speciální software, který má policii usnadnit práci například s odhalováním extremistů. Jelikož pracuje na principu porovnávání textů na internetu pomocí charakteristik přirozeného jazyka, možnosti jeho využití budou zřejmě mnohem širší.

Na vývoji nového programu pracují odborníci především z řad mladých doktorandů Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně už rok. Projekt s docela nenápadným názvem Analýza přirozeného jazyka v prostředí internetu podporuje ministerstvo vnitra, které doufá v jeho přínos pro bezpečnost.

„Jde v podstatě o vytvoření počítačového systému, který bude schopný na základě podobností textů na internetu vyhodnocovat pravděpodobného autora,“ přiblížila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Systém využívá statistické techniky a automatické analýzy tvaru textů. Odborníci zde pracují s předpokladem, že texty psané přirozeným jazykem u každého pisatele obsahují různé charakteristiky, na jejichž základě je možné určit pravděpodobné autorství.

Studenti informatiky Masarykovy univerzity v Brně
Studenti informatiky Masarykovy univerzity v Brně

„Program je vyvíjen pro obecné využití, ale předpokládáme, že by ho bylo možné využít například pro odhalování extremistických skupin i jednotlivců. Nepočítá se však s obsahovou analýzou, tedy že bychom prostřednictvím něj byli schopní vyhledávat nějaké útočné plány a podobně,“ upřesnila Fojtová.

S vývojem podobného programu na porovnávání textů mají brněnští informatici už slušné zkušenosti - na půdě fakulty vznikl také speciální software pro odhalování plagiátů. Nejnovější projekt by měl být naplněn do roku 2014. „Ochutnávku“ vyvíjeného programu si však kdokoliv může vyzkoušet už teď, a to přímo na stránkách projektu

Video Mluvčí MU v Brně Tereza Fojtová o projektu
video

Mluvčí MU v Brně Tereza Fojtová o projektu