Před dalšími povodněmi chrastavské mosty utečou

Chrastava – Místo tří lávek, které loni strhla povodeň, překlenou Jeřici v Chrastavě nové mosty. Na ně už velká voda nedosáhne, před případnými dalšími povodněmi totiž „utečou“. Mosty budou zkonstruovány tak, že bude možné je při povodni zvednout. Podle starosty Michaela Canova bude možné vytáhnout je až o dva metry.

Chrastavské zvedací mosty jsou téměř hotovy, kolaudace je naplánována na příští pondělí, uvedl starosta. „Jsou pro pěší, jsou ze dřeva a železa a každý z nich přijde zhruba na dva miliony korun, zvedací zařízení ke každé z nich bude stát dalších asi 155 tisíc korun,“ popsal Canov nové lávky. Upozornil, že zdvižení lávek v případě velké vody má dvě výhody – jednak neuplavou, jednak nebudou překážet naplaveninám, které by tak mohly vytvořit hráz.

Ničivé povodně, které Chrastavu postihly loni v létě, znamenaly pozoruhodnou příležitost město zviditelnit novými atrakcemi. Kromě zvedacích mostů je to tzv. transbordér, lanovka na ruční pohon, která nahradila další strženou lávku. Následky řádícího živlu jsou ale dodnes patrné na mnoha místech. Dodnes jsou ulice ve městě rozkopané a přes Jeřici vede provizorní most. „Ve městě se intenzivně staví, celkem to představuje na 40 akcí, z nichž většina bude hotova ještě do zimy,“ řekl starosta Canov. Rekonstrukční práce stojí více než 100 milionů korun, většinu z nich hradí stát prostřednictvím dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Desetiprocentní spoluúčast zaplatí radnice z darů z povodňové sbírky.

Zvedací most měl už před několika lety vzniknout také v Liberci. Krajský úřad chtěl jeho prostřednictvím zajistit přístup ke svému sídlu. Nakonec však z náročné stavby sešlo. Chrastavský starosta ovšem podotkl, že projekty nových lávek jsou neskonale skromnější.