Z Ostravy do Beskyd po cyklostezce? Už brzy!

Ostrava – Dojet v klidu na kole z Ostravy až do Beskyd je sen téměř každého cyklisty a brzy se stane skutečností. Cyklostezka Ostrava–Beskydy má být hotova do dvou let. Před dokončením je úsek mezi Vratimovem a Sviadnovem, na který obce získaly z evropských fondů 34 milionů korun.

Cyklostezka bude dlouhá téměř 45 kilometrů a povede až na Ostravici. O takzvané beskydské cyklodálnici se mluví téměř 15 let. Zatím vznikly jen některé její úseky a ty se brzy začnou propojovat.

Například právě vznikající úsek, který spojí Vratimov, Řepiště, Paskov, Žabeň a Sviadnov, se už za rok napojí na síť frýdecko-místeckých cyklostezek. „V minulosti měly obce velké problémy se získáním dotací. V roce 2007 se podařilo domluvit celkem pěti obcím, kde chyběla cyklostezka, a spojily jsme se,“ říká předseda svazku obcí Region Slezská brána Rostislav Kožušník.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

 „Cyklostezku na území obce už máme vybudovanou od 90. let. Hledali jsme strategického partnera, abychom mohli cyklostezku budovat dál,“ doplňuje jej starosta Sviadnova David Novák. Nová část mezi Vratimovem a Sviadnovem bude dlouhá téměř osm kilometrů a z velké části povede po nově opravené protipovodňové hrázi.

Dále už začala vznikat také další část ostravsko-beskydské „cyklodálnice“. Nově se staví mezi Hodoňovicemi a Ostravicí. Kompletní beskydská trasa má být hotova v roce 2013.