Ombudsman: Elektrárna v Moldavě stojí kvůli chybám úřadů

Brno - Úřady v Ústeckém kraji podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové chybovaly při povolení fotovoltaické elektrárny v Moldavě v Krušných horách. Stavební povolení vydal stavební úřad v rozporu se zákonem a chybovaly i teplický magistrát a krajský úřad. Elektrárna kvůli tomu vznikla v Ptačí oblasti Východní Krušné hory, tedy území, které se český stát zavázal chránit jako součást území Natura 2000.

Na veřejného ochránce práv se kvůli elektrárně obrátilo občanské sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy. O záležitosti se dozvědělo, až když se začalo stavět. Městský úřad Duchcov však podle Seitlové vydal stavební povolení nezákonně - Moldava nemá územní plán ani vymezené zastavěné území. V takovém případě lze podle zákona mimo obec stavět jen přesně definované stavby, mezi nimiž elektrárna není. Patří tam například protipovodňové stavby a turistické stezky.

Další chybu udělal podle Seitlové teplický magistrát, když neupozornil stavebníka na nutnost dodat podklady a výjimky týkající se ochrany přírody. Firma tak od úřadu vůbec neslyšela, že chce stavět v ptačí oblasti. Tajemník magistrátu to později v dopise Seitlové vysvětloval nezkušeností úředníka, který záležitost řešil. Podle zástupkyně ombudsmana však chybí informace o vyvození odpovědnosti, kontrole činnosti a navíc nelze věc svalit na jednoho člověka.

Nezkušený úředník, dobrá víra stavebníka a kmotr ODS v pozadí

Sérii úředních chyb dokonali na Krajském úřadu Ústeckého kraje, na který se odpůrci stavby obrátili. Tamní úředníci sice konstatovali, že stavební povolení stavební úřad vydal v rozporu se zákonem, ale „pro dobrou víru stavebníka“ přezkumné řízení zastavili. Argumentovali tím, že „újma, která by vznikla stavebníkovi zrušením pravomocného rozhodnutí, by byla ve zjevném nepoměru k újmě veřejnému zájmu“.

Seitlová rozhodnutí zlritizovala a označila jej za chybné. Agentura ochrany přírody a krajiny podle ní zjistila, že elektrárnu investor postavil přímo v biotopu zvláště chráněného druhu rostliny koprníku štětinolistého a zvláště chráněných druhů živočichů bramborníčka hnědého, ještěrky živorodé, chřástala polního, křepelky polní, zmije obecné a strnada lučního. Dodala, že území Natura 2000 se český stát zavázal chránit Evropské unii. „Není zřejmé, jak krajský úřad tváří v tvář porušení celé řady právních předpisů i mezinárodních závazků ČR dospěl k závěru o zjevném nepoměru újmy,“ dodala. Upozornila, že investor by utrpěl hlavně majetkovou újmu, mohl však po státu vymáhat odpovědnost za škodu.

Seitlová: „Investor by utrpěl hlavně majetkovou újmu, mohl však po státu vymáhat odpovědnost za škodu.“


Fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 6,6 megawattu provozuje společnost Talwin. Členem jejího představenstva je podle obchodního rejstříku bývalý senátor za ODS Alexandr Novák považovaný za jednoho ze severočeských „kmotrů“. Policie ho obvinila, že za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností získal přes 40 milionů korun. Případ dosud není uzavřen, loni v prosinci uložil okresní soud Novákovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pětimilionovou pokutu. Bývalý senátor vinu popírá, odvolal se.

/*json*/{"map":{"lat":50.707329898525,"lng":13.710250854492,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.719721204937,"lng":13.659439086914,"type":"1","description":"Moldava"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/